Twitter’da Neden Takipçi Satın Almamalısınız

Marka açısından sosyal medyada var olmanın bazen nitelikten çok sadece niceliğe, yani en çok takipçi ve beğenen sayısına ulaşmasıyla ilgili zannedildiğini konuşmuştuk. Evet, topluluk oluşturmak bu işin önemli noktalarından biri ama sağlıklı ve konuşan bir topluluk oluşturmak varken, takipçi satın alarak tek bir seferde yüz binlere ulaşmaya çalışmanın bazı sakıncaları olabilir.

Sosyal Medya (ve Twitter) Öyle Bir Şey Değil

Sosyal medyada varlık göstermek demek, iletişimi çift taraflı, sürekli etkileşim içerisinde yapmak demek. Bu yüzden konuşan tek taraf siz olmamalısınız ve karşınızda da sizinle diyalog içerisinde olan “birileri” olmalı. Teoride bu böyle “keyifliyken” pratikte bazı hesaplar (ünlüsünden, Mr. Nobody’lere kadar pek çok kimse) makul fiyatlardaki takipçi satın alma eylemine girişiyor. Organik olarak gelmeyen takipçilerin aslında bazı konularda dezavantajı bulunuyor.

Klout Gibi Servislerden Kırık Not Alıyorsunuz

Klout gibi sosyal medya skoru ölçen servisler, topluluğunuzla ne kadar etkileşime geçtiğinize göre puanlama yapıyor. Buna göre de size pek güzel fırsatlar sunuyor. Bu yüzden eğer 500 bin -sahte- takipçiniz varsa, Klout’taki erişim oranınız tabii ki 500 bine yakın olmuyor. Gerçek kitleniz ne kadarsa ona göre puan sunuyor. Bu kadar çok takipçinizin olması çok yüksek puanlar alacaksınız anlamına gelmiyor. Aksine notunuz kırılıyor.

Yeni Bir Rozet Kazanabilirsiniz: Bu da Takipçi Satın Almış

Takipçi satın alma ile konuşmalar arttıkça, çok takipçili hesaplara bakmadan edemiyor insan. Hâl böyle olunca o çok sevip saydığınız kullanıcılara da “Aaa, bu da takipçi satın  almış. Meh…” gözüyle bakabiliyorsunuz. Kişisel imaj açısından düşününce pek hoş bir durum olmayabilir.

“Takipçi Satın Almadan Takip Edilmiyorum”

Arkadaş ortamlarında bile bazen muhabbet konusu olabiliyor takipçi meselesi. “Ne yapsam yapayım takipçi sayım artmıyor” diyor bazı arkadaşlar. Takip edilmeyişinizin bilinen bazı nedenleri olabilir. Bu nedenleri buradan okuyabilirsiniz.

(Fakat) Her Yumurta Kafa Sahte Değildir

Twitter’a yeni üye olunca, Twitter size takip edebileceğiniz kişileri öneriyor. Siz de yeni hesap açtığınız için daha profil fotoğrafı bile yükleyemeden -genelde çok takip edilen- kişileri takip etmeye başlıyorsunuz. Profilinize bakanlar bu yumurta kafaları sıralı görünce yine şüpheye düşebiliyor.

Takipçi Satın Alma Ekonomisi

Aşağıdaki infografikte Twitter’da takipçi satın alma ekonomisine ait pek güzel bilgiler yer alıyor. Şu anda eBay ve 50’den fazla sitede takipçi satışı yapılıyor. Takipçi satın alma kampanyaları öyle bir hale geldi ki, bazı kampanyalarda “gerçek takipçi, yumurta kafa değildir” gibi promosyonlar da mevcut.

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.