#Twitter’da Neden Takip Edilmiyorsunuz? #sosyalmedya

Twitter’da kişisel hesap yönetimini oturtmak zaman alan bir eylem. “Ne söyleyeceksiniz, nasıl tweet atacaksınız, Twitter’da ne şekilde var olacaksınız?” sorularının cevabı zamanla değişebiliyor. Kendi Twitter hesabımdaki (@alierkurt) ilk tweet’lere baktığımda, ben de çok alakasız şeyler yazmışım. O zamanki paylaşımlarıma bakınca ben bile kendimi takip etmezdim dediğim oldu :). Peki hesabı açtınız, birilerini takip etmeye başladınız ama nedense kimse sizi takip etmiyor.  Gelin olası nedenlerine bakalım.

Twitter’da sadece takipçi sayısını şişirmek amacıyla bir varlığınız olmamalı. Sağlıklı bir topluluk oluşturma amacıyla takip edeceğiniz kişileri belirlemelisiniz. Bu topluluk oluşturma sırasında takip ettiklerinizin sizi geri takip etmemesinin nedenleri arasında şunları gösterebiliriz:

Profil fotoğrafınız yok

Yeni hesap açtığınızda Twitter size standart bir yumurta fotoğrafı verir. Bu yumurtayı kaldırın ve hesabınızı kendi yüklediğiniz bir profil fotoğrafıyla kullanın. Çünkü takip ettiğiniz kişiye sizinle ilgili bildirim gidiyor ama bu kişi sizi yumurta olarak görüyor. Aynı şekilde fake ve spam hesaplar da profil fotoğrafını güncellemiyor. Oysa bunun yerine daha uygun bir profil fotoğrafı koyarak kim olduğunuzla ilgili karşınızdakini fikir sahibi edebilirsiniz.

Profil fotoğrafınız var ama “çok fena”

Yumurtadan daha fenası varsa, o da “çok acayip” profil fotoğrafı koymaktır. Bu fotoğrafa örnek ahlak dışı, rahatsız edici görselleri verebiliriz. Karşınızdakini de düşünerek profil fotoğrafınızı buna göre güncelleyin.

Biyografi metni (bio) boş

Nasıl göründüğünüz kadar “ne” olarak göründüğünüz de önemli. Twitter’ın “Bio” kısmındaki 160 karakterlik alanı kendinizi tanıtarak kullanın. Örneğin ben, beni takip eden kullanıcılarda önce bio metnine bakıyorum ve boşsa kim olduğu hakkında fikir sahibi olamadığımdan, takip etmeye biraz şüpheli yaklaşıyorum.

Çok fazla takip ettiğiniz, çok az takipçiniz var

Takip eden ve takip edilen dengesi Twitter’da önemli. Çünkü 1200 kişiyi takip ediyorsanız ve 157 kişi tarafından takip ediliyorsanız, burada oransal bir problem var demektir. Twitter’daki kullanıcılar bu dengeye göre geri takip etme eylemine girişir. Bu nedenle bu oranı dengede tutmalısınız.

Reklam kokan tweet’ler atıyorsunuz

Bazı markaların ya da Twitter’ı basın bülteni dağıtma aracı olarak kullanan hesapların yaptığı gibi sadece reklam kokan tweet’ler atmayın. Bunun yerine kullanıcıların ilgisini çekebilecek, spam algısı yaratmayacak içerikler paylaşın. Pek çok kullanıcı takip etme kararı vermeden önce kişinin tweet’lerini inceliyor.

İlgi alanlarınız uyuşmuyor

Bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yok aslında. Çünkü takip ettiğiniz kişinin alanıyla ilgili bir kullanıcı olmayabilirsiniz ve takip edilmeyebilirsiniz. Sizinle benzer ilgi alanındaki kullanıcıların sizi geri takip etme oranı daha yüksek. İlgi alanınızla alakalı kullanıcılarla bir araya gelmek istiyorsanız bio metnine #hashtag’ler ekleyin (Örnek kullanım).

Etkileşim içinde değilsiniz

Twitter’da varlığınız mevcut ama etkileşime girmiyor ya da diğer kullanıcılarla konuşmuyorsanız, -ünlü olmadığınız sürece- bu da takip etme eylemini etkileyen bir durum olabilir. Diğer kullanıcılar paylaşımlarınızı retweet ettiğinde, size soru sorduğunda onlarla etkileşime girin. Sizinle etkileşime girmek isteyen kullanıcılar için bu bir fırsat olacaktır.

Çok fazla alıntı yapıyorsunuz

Twitter’ı özlü sözler, “damar laflar” gibi paylaşımlar için kullanmak da geri takip edilme konusunda belirleyici olabilir. Karşınızdaki kullanıcı bu tür paylaşımlarınızdan rahatsız oluyor olabilir. (Twitter’ı bu şekilde kullanan hesaplar da mevcut bu arada.)

Çok kişisel tweet atıyorsunuz

Yayılmaya başladığında kullanıcılar ne paylaşacaklarını bilemez haldeyken, Twitter “kahvaltıda şunu yedim, akşam şunu yaptım” şeklinde kişisel tweet’lerin olduğu bir alandı. Şimdi bu kullanım azalmış da olsa, fazla kişisel paylaşım yapmak da karşınızdaki kullanıcıya bir şey katmayacaktır. Günlük paylaşımlarınız içinde kişisel paylaşımlarınızı da yapın ancak bunu çok sık yapmayın.

Tweet atmanın ayarını tutturamıyorsunuz

Bazı hesaplar günde yüzlerce tweet atarken bazıları üç ayda bir tweet atar. Tweet atmanın ayarını tutturmanız da takip edilme konusunda önemli. İdealini kendinize göre belirlemelisiniz. (Kişisel kullanımıma baktığımda, günde ortalama 15 tweet atıyorum.)

Genel olarak takip edilmeme hususları bunlar. Kendi kullanımınıza baktığınızda sizin geri takip etmeme nedenleriniz neler? Kimleri, neden takip etmiyorsunuz?

Yeni Yazılar E-mailinize Gelsin Mi?

Bloga yeni yazı yazdığımda e-mail yoluyla haberdar olmak isterseniz, lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi girin. Spam yapmayacağıma söz veriyorum.  

8 Yorum

 • Soner dedi ki:

  Ali hocam twitter garip bir mecra. Yani tanımadığınız hayatınızda sosyal medya dışında belki de tanışma fırsatı bulamayacağınız bir ortam Twitter. Bu yüzden kullanıcı kitlesinin ayarının olmadığı düşüncesindeyim.

  Facebook daha çok eş dost, akraba çevresi ile alakalı olduğu için arkadaş sayısı sınırlıysa Facebook içinde yabancı kişi sınırlaması olabilir bence bu garip değil. Yani #takipedenitakipederim mantığı ile 300-500 tane gereksiz firma, spam ya da sizi boş tivitlerle oyalacak kişileri sırf takipçi almak için takip etmeye kalkarsanız Twitter’ın anlamının kalmayacağı düşüncesindeyim.

  Bunu bir sosyal medya aracına dönüştürmeden maksimum düzeyde yararlanmak amaçlı kullanacaksak eğer takip ettiğimiz kişi sayısının ayarını iyi vermemiz lazım gibi geliyor bana.

  Bu genel bir eleştiri olarak algılanırsa 0 tivitli Cem Yılmaz’ı takip etmenin tivitırın doğasına daha doğrusu sosyal medyanın verimli kullanılması konusunda ne başarı sağlayacağı ise bende merak konusu.

  Bu yüzden bana gelen takipçilerin – ki büyük çoğunlu takip eden takip edilir mantığıyla gelenler bir kaç gün içinde geri siliyorlar. Bence bu tip kullanıcıları tivitıra bakış açısından biraz fazlaca nevrotik buluyorum.

 • r_E_J_i dedi ki:

  Takipten kaçınma konusunda bahsettiğin gibi genel çerçeveyi büyük oranda aynı sebepler oluşturuyor.Ufak bi dipnot eklemek gerekirse takip etmek istediğim kullanıcının profillerini incelerken daha önce eklediği fotoğraflara ve yazdığı mentionların çokluğuna bakıyorum.Dediğin gibi fazla kişiselleşmiş bir image klasörü(sokakta,denizde,arabada,yemekte kendisine ait çekilmiş fotoğraflar) varsa biraz tereddüt ediyorum.Mention’lara gelirsek.Gün içinde onlarca kişiyle yazışmış fakat bunları silmemişse kendine ait veya ortak ilgi alanlarıyla alakalı tweet arayışı başlıyor.O kalabağın arasında onları bulup okumak bazende bulamamak kaçınmaya yol açıyor.

 • Volkan Callar dedi ki:

  Twitter’i doğru kullanmak için güzel bir kılavuz.

  Bende özellikle ‘Reklam kokan tweet’ler atıyorsunuz’ konusuna çok kızıyorum. Kurumsal şirketlerin dışında medya’nın da böyle bir hatası var. Sektörel yayınların çoğu sadece kendi sitelerinde yayınlanan haberleri tweet ederler. Hiçbir zaman başka bir kaynağı takipçisine sunmaz (retweet). Halbuki medya aslında okurlarını iyi anlamış olması gerekiyor.

  Bu ara, bazen emin olamıyorum, Twitter gerçekten sosyal medya alanına giriyor diye mi. Kişisel paylaşımlar çok sınırlıdır ve birbirini tanımayan kullanıcılar arasında oluyor çoğunlukla. Twitter benim için daha çok bir bilgi kaynağı ve bilgi paylaşım ortamıdır.

 • Ali Erkurt dedi ki:

  Yorumunuz icin tesekkurler. Twitter’in kullanim alani gercekten cok farkli sekillerde olabiliyor. Geleneksel medya zaten mesafeli yaklasirken, neyi sunup neyi sunamayacaginin hesabini yapiyor. Bilgi kaynagi olma konusunda da bir gecis donemi icerisinde oldugumuzu dusunuyorum.

 • ep dedi ki:

  merhaba , ben twitterda birisini takip etmiyorsam ama onun profiline girip tweetlerini okuyorsam o kisinin benim onun tweetlarini okudugumdan bir sekilde haberi olabilir mi ?

 • esila dedi ki:

  eğer fav larsan okuduğunu görür :D

 • çalışkan kız dedi ki:

  peki yumurta resmini nasıl kaldırabiliriz ben kendi profil fotomu koydum ben kendi resmimi görüyorum ama ismi mi başkası yazdığında yumurta olarak görünüyo… :(

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.