Twitter’da Twanker ve Twidiot Olarak Anılmamanın 10 Kuralı

Sosyal medya yazarlarından Rohit Bhargava, kendi blogunda Twitter’ın 10 temel kuralını kaleme almış. Yazdığı bu kurallar, kullanıcıların Twitter’ı daha etkin ve “doğru” kullanımını amaçlıyor. Bu kuralları, “twanker” ve “twidiot” olarak anılmamak için uygulamadan bahsediyor. Ben de bu yazılı kuralları kendimden de bir şeyler katarak derledim. Önce “twanker” ve “twidiot” ne demek, ona bakalım:

Twanker: Twitter’ı kendi büyüklükleri hakkında tek yönlü yayın yapmak için kullanan egoist, ünlü bir kişi ya da kuruluşa verilen ad.

Twidiot: Twitter’ı kimsenin umrunda olmayan anlamsız şeyler için kullanan kişi ya da kuruluşa verilen ad. Örneğin; sabah kahvaltıda yenilen şeyler ya da en son basın bültenleri gibi…

“Twitter Alemi” nde bu iki kavramdan biriyle anılmamak için basit kuralları şöyle sıralıyor:

  1. Mümkün olduğu kadar kısa bir kullanıcı adı seçin. Bildiğiniz gibi en çok 15 karakter uzunluğunda isim alınabiliyor. Siz bunu kısa tutun. İnsanlar linklerinizi paylaşırken ve @cevap verirken bu gerçekten fark yaratır. Bunu yapmak için 140 karakterleri olduğunu unutmayın.
  2. Önizleme fotoğrafınız üzerinde iyi düşünün. Twitter’da gezinirken göze çarpan şey, önizleme fotoğrafınızdır. Bu bir anlamda sizin görsel biyografinizdir. Fotoğrafınızın karşı taraf için de bir anlam ifade ettiğinden emin olun.
  3. Biyografi linkinizi ince düşünerek ekleyin. Twitter, ziyaretçilerinizin sizin hakkınızda daha fazlasını öğrenmesi için bir link koyma şansı veriyor. Sadece ana sayfanızın bunun için en iyisi olduğunu varsaymayın; bağlantı verdiğiniz yerde detaylı bir biyografinizin olup olmadığını da düşünün.
  4. Arka planınızı daha çok bilgi paylaşmak için kullanın. Twitter’da değiştirebileceğiniz az şeyden biri de arka plan resmidir. Sayfanızın sol tarafını hakkınızda daha çok bilgi paylaşmak üzerine bir grafik koyarak kullanın. Tabii, bunun 200 pikselden daha geniş olmamasına dikkat edin. Arka plan için Twitter Backgrounds sitesini kullanabilirsiniz.
  5. Diğer insanları (mantık çerçevesinde) takip edin. Bu temel bir öncüldür ancak sizi takip etmeyen bir ton insanı takip etmek, “twanker” olduğunuzun daha büyük bir göstergesi olamaz. Takip ettiklerinizin sayısının çok olması bir anlam ifade etmez. Ayrıca sizi takip eden herkesi takip etmek gibi sosyal bir zorunluluğun olmadığını da unutmayın.
  6. @Mesajlara cevap verin. Gördüğünüz @mesaj, birisinin sizden bahsettiği anlamına (@kullanıcıadınız) gelir. Bu da sizinle bağlantı kurmak ya da size direkt olarak ulaşmak anlamını taşır. Başka bir deyişle, ne kadar çok @cevap verirseniz, Twitter’a daha çok bağlanmış olursunuz.
  7. Sık sık ve stratejik olarak RT (karşı cevap, retweet)’leyin. Retweet (RT), e-posta yönlendirmenin (forward) Twitter’daki karşılığıdır. Genellikle RT @kullanıcıadınız şeklinde, iletinizin tamamını ekleyerek kullanılır. Başkalarının tweet’lerini paylaşmak kadar, içeriklerinizin dolaşması için de harika bir yoldur.
  8. RT’ler için alan bırakın. Kullanıcı adınızın kaç karakterden oluştuğunu hesaplayın (Örneğin; benimki “alierkurt” 9 karakter). Şimdi buna “RT @” ile 4 karakter daha ekleyin. Toplam 13 karakter oldu. Bu demek oluyor ki, insanların mesajlarımı kayıp olmadan retweet’lemesini istiyorsam, tweet’lerim en fazla 127 olmalıdır (140-13=127).
  9. İnsanlara Twitter isimleri ile atıfta bulunun. Twitter’ın bir oyun ve her kullanıcının bir aktör olduğunu düşünün. Sahnedeki bir oyuncuyu herhalde adıyla çağırmazdınız. Bunun yerine karakter adını kullanırdınız. Twitter da aynısıdır. Eğer bana bağlantı vermek ya da bana seslenmek, benden bahsetmek istiyorsanız, bunu @alierkurt şeklinde yapmanız gerekir. Bu da direkt olarak, mesajı okuyan kişilerin benim profilime ulaşması anlamına gelir.
  10. DM’lere (doğrudan mesaj, direct message) izin verin ve onları cevaplayın. DM’ler, özel mesaj sistemidir ve sizi takip edenleri doğrudan tweet’lemek yerine, onlara özel olarak mesaj göndermenize yarar. Bu da Twitter’daki sayılı özel iletişim kurma metodlarından biridir ve daha anlamlı ve daha uzun diyaloglar kurmanın harika bir yoludur.

Takip etmek isteyenlere: Rohit Bhargava’nın Twitter’daki kullanıcı adı rohitbhargava‘dır.

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.