Vine’ı Markanız İçin Nasıl Kullanabilirsiniz?

Cuma sabahı ajansta tüm ekiple kahvaltılı bir Vine eğitimi gerçekleştirdik. Eğitimde Vine’ın ne olduğundan, Twitter’da etkili olabilecek bazı ipuçlarına kadar pek çok şeyi konuştuk. Ben de örnek için evde çektiğim Iron Man büstünü paylaştım. Vine şu anda sadece iOS’ta çalışıyor. Şirket Android geliştirici aradığını duyurmuş ve yakında Android uygulamasını yayınlamalarını bekliyoruz.

Vine Nedir?

Vine, Twitter’ın en çok 6 saniye uzunluğunda video çekip paylaşmanızı sağlayan mobil uygulaması. Bildiğimiz GIF’in videolusu gibi düşünebilirsiniz. Video kaydı yapmak için ekrana parmağınızı basılı tutmanız gerekiyor. Kayıt yapmak pek keyifli. Düşündüğünüz zaman ürün özelinde her video mini bir reklam filmi. Bu yüzden yaratıcı kullanım önemli.

Vine’ı Markam İçin Nasıl Kullanırım?

Vine’ın hem kullanıcı hem marka olarak çok güzel kullanım alanları var. Örneğin:

 • Bir etkinlik ve webinar öncesi görüntü paylaşabilirsiniz. Diyelim ki bir konferans, etkinlik ya da webinar düzenliyorsunuz. Bunun öncesinde konuşmacılardan mesajlar, mekan hazırlığı, webinar için ekran görüntüsü paylaşımı gibi kullanımlar yapabilirsiniz.
 • Ürüne dair tanıtım videoları çekebilirsiniz. En fazla 6 saniye uzunluğunda, ürünün belli bir özelliğini öne çıkaracak paylaşımlar yapılabilir. Bunun için Trident Gum’ın şu videosu çok başarılı.
 • Vine ile Tweetchat yapabilirsiniz. Soruları tweet olarak sorabilir ve cevaplarını videoyla verebilirsiniz. Nasıl ki 140 karakterde cevap veriyorsanız, videolu cevabınızı da 6 saniyeye sığdırabilirsiniz.
 • Kamera arkası görüntülerle takipçilerinize özel içerik (exclusive) sunabilir ve perde arkasını onlarla paylaşabilirsiniz.
 • Reklam filmini 6 saniyede paylaşabilirsiniz.
 • Sanatçıysanız, takipçilerinize özel stüdyo, konser, kulis görüntüsü gösterebilir, onlara mesaj gönderebilirsiniz.
 • Spor karşılaşmaları öncesi soyunma odası, antrenman görüntülerini paylaşabilirsiniz.

Yapılabilecekler elbette bu kadar sınırlı değil ama fikir vermesi açısından işinize yarayacağını düşünüyorum.

Misal?

Vine kullanan markalarla ilgili örneklere buradan, şuradan, bir daha buradan, bir daha şuradan ulaşabilirsiniz. Siz de hem marka hem kullanıcı bazında beğendiğiniz örnekleri yorum kısmına yazabilirsiniz.

5 Yorum

 • Can İLERİOK dedi ki:

  Ali merhaba,

  Cuma günü şirket içi Vine eğitiminiz olduğunu öğrendik.Dışardan katılım mümkün mü?

  İyi çalışmalar…

  Can

 • Ali Erkurt dedi ki:

  Can, eğitim ekip içinde olmuştu. Dışarıdan katılım olmuyor :)

 • altug canitez dedi ki:

  “Vine ile Tweetchat yapabilirsiniz. Soruları tweet olarak sorabilir ve cevaplarını videoyla verebilirsiniz. Nasıl ki 140 karakterde cevap veriyorsanız, videolu cevabınızı da 6 saniyeye sığdırabilirsiniz.”

  vine ile yeni tanistim ve ne yapan soyleyeyim henuz takip etmek disinda hasir nesir olmamdim…

  alintiladigim madde cok hosuma gitti. dusun(e)medigim bir kullanim sekli…

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.