Analiz: Kısa Video Savaşlarında Instagram Vine’a Karşı

Facebook ve Twitter savaşı, Vine ve Instagram’a da sıçradı. 15 Haziran’da Instagram’a kısa video paylaşımının da eklenmesiyle, Vine’la Instagram birbirine iyice rakip oldu. Vine da karşı hamle olarak pek çok özellik eklediği iOS uygulamasını güncellediğini duyurdu. Peki bu savaş nereye gidiyor, önümüzdeki dönemde bizi neler bekliyor?

Twitter’da fotoğraf savaşı, Instagram’ın Facebook tarafından satın alınması sonrası biraz daha kızıştı. 2012 sonlarına doğru Instagram, Twitter Timeline’ında fotoğrafların önizlemesini kapattı, Twitter kendi filtrelerini duyurdu. Hazırlıklar tamamdı, sosyal meydan savaşı başlamak üzereydi.

Vine vs Instagram: Ne Durumdayız?

Vine ve Instagram paylaşımlarının Twitter’a yansımasını aşağıdaki grafikten inceleyelim. 3 Temmuz’a kadarki paylaşımlardan aldığım ekran görüntüsünde, Vine paylaşımı 20 Haziran’dan sonra düşüyor, aynı gün Instagram paylaşımları artıyor. 15 Haziran’dan sonra Vine’daki düşüş %70’e varıyor. Instagram paylaşımlarında 20 Haziran dışında aşırı bir değişiklik olmuyor. Olası sebepler arasında Instagram kullanıcılarının video özelliğini kullandığını, ama Twitter’da paylaşmayı tercih etmediğini söyleyebilirim. Kullanıma ve paylaşıma bağlı değişime dair elimizde çok net veriler yok maalesef.

Vine da bu arada boş durmadı ve iOS uygulamasına pek çok özelliği dahil ettiği bir güncellemeyle cevap verdi. Yeni güncellemede tıpkı retweet gibi Revining, kayıt sırasında belli bir noktaya odaklanma, kategorilerin olduğu Channels, Keşfet ekranından yeni içeriklere ulaşabileceğiniz On the Rising gibi ek özellikler geldi. Test ettim ve kayıt sırasında yapacağım ayarlar nedeniyle biraz uğraştığımı, zaman kaybettiğimi düşündüm. Daha güzel video kaydı için gelmiş bu özelliklere de alışacağımızı düşünüyorum.

Bu Savaş Nereye Varır?

Facebook ve Twitter bu alana yatırıma devam edecek. Çünkü mobil yöndeki zayıflığını hep eleştirdiğimiz Facebook, fotoğraf gücünü 1 milyar dolara satın aldığı Instagram’la birleştirmede emin adımlarla ilerliyor. Twitter’ın Vine satın alması ve yatırımlara devam etmesi, bu iki büyük sosyal ağda video ve fotoğraf savaşlarının devam edeceğini gösteriyor.

Teknik kapışmada kazanan bir adım öne çıkacak. Instagram’ın kurucularından Kevin Systrom’un Haziran ayındaki Fast Company’de bir röportajını okudum. Facebook satın alması sonrasında Mark, “ister buradan çalışın, ister kampüse gelin” demiş. Bunun üstüne 11 kişilik ekibin kampüse geçtiğini biliyoruz. Kevin Systrom, “bizim 1-2 yıl önce uğraştığımız pek çok şeyi Facebook mühendisleri daha önce hallettiklerini söylüyordu. Arkadaş etiketleme bunlardan biriydi” diyor. Instagram’ın teknik anlamda destek alabildiği ve yapabileceklerini kolayca halledebileceği koskoca bir mühendis ordusu var. Instagram’ın teknik anlamda bu iyileştirme ve geliştirmeleri karşısında Vine’ın neler yapabileceğini yakından takip etmek gerekiyor.

Üye sayısı, kullanımda belirleyici bir konu olacak. Instagram’ın 100 milyondan fazla üyesi, Vine kullanımını ister istemez etkiliyor. Video kullanımına iyice alışan Instagram kullanıcıları, filtrelerle süsleyebildiği videolara iyice aşina olacak ve Vine kullanımını belki de terk edecek. Üye sayısının büyümesiyle birlikte kullanım da artacak.

Twitter Cards’da önizlemenin görünmemesi kullanımı etkileyebilir. Vine videolarına direkt olarak Twitter’da önizleme yapabilirken, Instagram’ın bu özelliği kapatmasından pek çok kullanıcı rahatsız. Bunun altında Twitter filtrelerinin ve Instagram’ın web arayüzünü kullanıma açtığınının yattığını düşünüyorum. Instagram fotoğrafları ve videolarını Twitter’dan görememek pek çok kullanıcıyı kullanım konusunda etkileyebilir.

Reklam modelleri, bu uygulamaların geleceğinde etkili olacak. Tumblr da reklam kullanmaya başladı. Hal böyle olunca mecra dinamiklerine uygun olarak markaların bu alanlara girmesi daha anlamlı olacak. Çünkü reklamlar sayesinde markalrın topluluklarını büyütme ve kullanımı artırmadaki etkilerini göreceğiz. Kullanım arttıkça mecra büyüyecek, gelişecek.

Sonsöz…

Sonsöz olarak her iki uygulamanın da sürekli bir geliştirme ve iyileştirme süreci içinde olduğunu görüyoruz. Üstelik Facebook ve Twitter’ın sahipliği, fotoğraf ve video kullanımının artması, mobil tarafta işe yarar uygulamalar oluşu ile, bu savaşın giderek kızışacağı, her iki tarafın da geride kalmamak için rakibini alt etme konusunda ekstra efor sarf edeceğini düşünüyorum.

Siz ne düşünüyorsunuz? Daha çok Vine mı Instagram mı kullanıyorsunuz? Sizce bu kapışma nereye varır?

8 Comments

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.