YouTube Yasağı Gerçekten Kalkıyor Mu?

NTVMsnbc’nin haberinde merkezi Almanya’da bulunan International Licencing Service adlı şirketin, YouTube’dan Atatürk’e hakaret içeren videoları kaldırdığı yazıyor. Peki bu YouTube yasağının sonu mu demek oluyor?

Bunu bilemiyorum ama şirket yetkilileri hafta içinde TİB’e ve mahkemeye başvuru yapacaklarını söylüyor.

2008 yılından bu yana kapalı olan ve bizi artık DNS ile yaşatmaya, yasaklara bir bir yeni siteler ekleyerek alışmaya iten Yüce Türk Adaleti, internet konusunda nedense aksıyor. Yasadaki sıkıntılar, gerekli düzenlemelerin yapılmayışı gibi konular uzun süredir tartışılıyor. Halen daha tam olarak bir çalışma yapılmış değil. Üstelik cumhurbaşkanımız da Twitter üzerinden duyurmuştu gerekli talimatların verileceğini. Buna rağmen halen elle tutulur ve işe yarar bir çalışma göremiyoruz.

YouTube’un açılması; sosyal medyanın etkin kullanımı, YouTube’a özel kampanyaların hazırlanması açısından da önemli. Öyle ki, artık YouTube’la ilgili hiçbir şey düşünemez olduk. Oysa her gün yurt dışında hazırlanan yeni kampanyalarla karşılaşıyoruz.

YouTube, videoların kaldırılmasına rağmen açılmayabilir. Çünkü yine çözülemeyen bir vergi sorunu var. Videoların temizliği ile paralel olarak, vergi sorununun da çözüme kavuşturulması gerekiyor. Aksi takdirde yasaklı günler kaldığı yerden devam edecek…

DNS ayarından, “YouTube’a giriş” programlarından ve özellikle de site kapatmalardan uzak internet deneyimi için bir şeyler yapmalı, yapılmalı… Kullanıcı olarak bizim yaptıklarımız yetmiyor, şimdi devlet bir şeyler yapmalı…

1 Yorum

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.