İçerikleri Arap Faik’ten Alıyorduk

Sosyal medyada içerik olmadan paylaşım ve etkileşim olmuyor. Bu yüzden içeriği kral yapan şeyin tam da bu özellik olduğunu düşünüyorum. Pek çok ajans ve marka içerik stratejisinde farklılaşmanın, sıradanın ötesine geçmenin yollarını arıyor. Ama bugünlerde sanki pek çok içerik, Arap Faik‘ten alınıyor.

Sosyal medyaya yeni alıştığımız sıralar, basın bülteni tadında uzun uzun içerikler giriyorduk. Sonradan bu içerikleri kısalttık ve topu kullanıcılara atan sorular sormaya ve onlara boşluk doldurtmaya yönelik paylaşımlara döndük. Bu trend bir süre böyle devam etti.

Markalar Pazartesi günleri “İyi haftalar!” içerikleriyle coşmaya başladı, Cuma günleri de “Peki siz hafta sonu ne yapacaksınız?” sorularıyla eski sevgili moduna büründü. Her hafta başı ve sonunda bu tür içerik girmek, sevgiliye günaydın mesajı atmak gibi adet oldu. Her içeriğin sonuna “Peki sizin nokta noktanız hangisi?” sorusunu eklemeyen markaları ıslak hashtag’le dövdüler.

Hal böyle olunca içerikler birbirine benzemeye başladı. Tüm içeriklerin tedarikçisi galiba Arap Faik’ti… Hashtag’lerde bile…

Türkiye’de durum böyleyken, global örneklerde iş biraz daha değişti. Biz de bu trende uymaya başladık. İçerik paylaşımında yeni trend, içerikleri özel tasarım görsellerle paylaşmak. Yani stok fotoğrafı alıp, içerik metnini çakıp paylaşmak yerine, görsele markanın kurumsalını içeren bazı tasarımsal eklemeler yapmak. Bunun olmasının bir avantajı, marka sayfası üzerinde bir bütünlüğün, tasarım stratejisinin olması. Bu sayede yukarıdan aşağıya indikçe sayfanın hem görsel hem metinsel olarak tek bir dil konuşuyor olması, profesyonelliğin de bir göstergesi.

Burada -marka hesaplarını yöneteten ajanssa- ajansa büyük iş düşüyor. Sayfanın vitrini Timeline’ı olduğu için, buradaki içerik yönetimi, üretimi, stratejisi, görsellerin durumu ve içeriklerin etkileşimi ajans tarafından birincil öncelik olmalı. Daha içerikler düzgün değilken, tek bir uygulama/yarışma ile patlama yapmaya çalışılmamalı. Tek seferlik iletişimdense, istikrarlı bir içerik stratejisi tercih edilmeli.

Marka bunun bilincinde olmalı, ajans ve marka birbirini doğru yönlendirmeli. Bu sayede içerikleri Arap Faik’ten almamıza da gerek kalmaz…

Siz ne düşünüyorsunuz? Sosyal medyada içerik yönetimi nasıl olmalı?

4 Comments

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.