BiTaksi Olayı Sonrası Hangi Önlemler Alındı

Mart ayında sosyal medyada yayılan ve krize dönüşerek büyüyen BiTaksi olayını görür görmez -henüz BiTaksi resmi açıklamasını yapmamışken- BiTaksi’ye web sitesi üzerinden olayın detayını ve alınan önlemleri öğrenmek için bir mesaj göndermiştim. Kendileri de olay sonrasında alınan önlemlerle ilgili aşağıdaki açıklamayı gönderdi. Herkesin bilgisi olması amacıyla ben de noktasına virgülüne dokunmadan gelen mesajı olduğu gibi yayınlıyorum.

BiTaksi’den gelen cevap:

Merhaba,

Yaşanan olaylardan dolayı çok üzgünüz.

Bu sürücü sistemimizden çıkarıldı. Mağdur yolcularımızın yanındayız ve hukuki süreçte de destekliyor olacağız.

Aklınızdaki soru işaretlerini gidermek amacıyla çalışma sistemimizi anlatmak ve aldığımız aksiyonları paylaşmak istiyoruz:

BiTaksi, taksi sürücüleri ile yolcuyu buluşturan bir platformdur. Duraklarla ya da taksi plaka sahipleriyle değil, sadece taksiyi kullanan sürücülerle çalışır.

Sürücüler BiTaksi’nin kadrolu çalışanı değildir, mevcuttaki sarı taksi sürücüleri BiTaksi’yi kullanmak üzere üye olurlar.

Taksiciyi platforma üye yapmadan önce BiTaksi’nin saha uzmanı, taksici ile yüz yüze görüşme gerçekleştirir, sabıka kaydını ve işe uygunluğunu kontrol eder, BiTaksi kurallarını açıkça anlatır ve bu kurallara uyacağını taahhüt eden bir sözleşme imzalatır. Ayrıca sistemi nasıl kullanacağı konusunda eğitir.

Sürücü sisteme girdikten sonra sürekli olarak yolcuların puan ve yorumlarıyla denetlenir. Yolcular 5 üzerinden puan vererek sürücüleri notlar, ortalaması 4 yıldızın altında kalan veya puanı yüksek dahi olsa önemli hatalar yapan sürücüler sistemden çıkartılır.

Sürücüler müşterilerle ilgili çağrı esnasında şu bilgileri görür:

Müşterinin ilk adı, soyadının baş harfi ve haritada taksi çağırdığı nokta. Bu bilgiler sürücü ve yolcunun konumlarını teyit etmeleri ve buluşmaları için gereklidir. Çağrı sona erdikten sonra bu bilgiler gözükmez.

Sürücü ve yolcuların buluşamama ihtimaline karşı, gerektiğinde birbirlerini arayabilmeleri amacıyla uygulamada arama imkanı vardır.

Dünyadaki benzer uygulamalarda da, yolcular ile sürücülerin buluşmasını sağlamak adına bu bilgileri ve arama imkanı verilmektedir. Normal numaradan aranmak istemeyen yolcular için numaram gözükmesin özelliği uygulamamızda uzun süredir yer almaktadır. Bu şekilde internet üzerinden numaralar görünmeden arama yapılabilir.

Bugüne kadarki uygulamamızda, yıldız ve yorumlar anonim/isimsiz olarak ve yolculuktan en az 48 saat sonra toplu olarak gösteriliyordu. Bu da, sürücüleri iyi yorumlarla teşvik etmek, aldıkları eleştirilerle kendilerini geliştirmelerini sağlamak amacıyla yapılıyordu.

Son olaydan sonra bazı değişiklikler yaptık.

Artık 1 ve 2 yıldız verilen yorumlar sürücüler tarafından görüntülenmeyecek.  Bu yorumlar sadece şirket tarafından değerlendirilecek ve sürücüye toplu ve anonim halde geri bildirimde bulunulacaktır.

Sistem yolcunun 1 ve 2 yıldız verdiği sürücüleri başka bir yolculukta onlarla eşleştirmeyecektir.

BiTaksi sürücüsü olarak sistemde kalmak için gereken yıldız ortalaması bugünden itibaren 5 üzerinden 4 yerine 4,5’e çıkarılmıştır. Ortalaması 4 ile 4.5 arasında olan sürücülere ortalamalarını daha da yükseltmeleri için 1 aylık geçiş süresi tanınmıştır.

Umarım bu önlemler faydalı olur ve bundan sonraki olayların önüne geçmeye katkı sağlar.

Yeni Yazılar E-mailinize Gelsin Mi?

Bloga yeni yazı yazdığımda e-mail yoluyla haberdar olmak isterseniz, lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi girin. Spam yapmayacağıma söz veriyorum.  

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.