İtilip Kakılan, Çilekeş Robotlar Ne İşimize Yarayacak?

İtilip kakılan, kilo veren, temiz havada yürüyüşe çıkan, kendini dağlara taşlara vuran ÇİLEKEŞ ROBOTLARIN yapımcısı Boston Dynamics neden acayip robotlar yapıyor? Amaç ne? Bu robotlar günlük hayatta ne işimize yarayacak? Yapay zeka bizi nereye götürecek? Gelişen teknolojide mühendisler neler yapmalı? Sektörü nasıl takip etmeli? Amerika’da Boston Dynamics gibi yerlerde nasıl iş bulmalı?

İnsansı robotlar, robot sektörünün durumu, geleceği, yapay zekanın katkısı ve Boston Dynamics’in hayatımızda yapmak istediği değişiklikleri bu videoda konuştuk.

Boston Dynamics 1992 yılında kurulmuş bir robotik ve mühendislik firması. 2013 yılında Google X tarafından bilinmeyen bir ücretle satın alınan şirket, robot sektöründe öncü ve en gelişmiş teknolojileri sunmaya devam ediyor.

Şirketin en önemli icraatlerinden birisi 2005 yılında ortaya çıkardığı dört ayaklı BigDog robotu idi. BigDog, DARPA tarafından fonlanan ve askeri amaçla kullanılması hedeflenen bir robottu. Normalde atlar ve katırlarla askeri teçhizat taşınırken, proje ile bu at ve katırların yerini BigDog’un alması amaçlanıyordu. Kullanım amacı da ilerlemesi zor zeminlerde rahatlıkla ilerleyip 150 kilograma kadar eşya taşıyarak orduya destek olmaktı. Ancak BigDog’un küçük bir sorunu vardı: Savaş ortamında görev yapabilmek için çok gürültülüydü.

Ardından Çita geldi. Çita da 4 ayaklı robotlar içerisinde karada hız rekorunu saatte 45 km hızla kırdı. Daha önceki rekor 1989’da MIT’de kaydedilen saatte 21km idi.

Bundan sonra düz duvarlara tırmanan Rise, 9 metre havaya zıplayabilen SandFlea ve BigDog’a benzeyen ve 180 kilograma kadar yük taşıyıp, sürücüsü olmadan liderini takip edebilen LS3 gibi robotlar da duyuruldu.

Devamındaki çalışmalarda belki de en dikkat çekeni insansı robot Atlas oldu. Atlas tıpkı bir insan gibi 2 ayağa ve 2 kola sahip ve yine tıpkı bir insan gibi yürüme, eşya taşıma ve belli görevleri yerine getirme fonksiyonları ile aklımızı alıyor. Siz ne kadar dürtseniz, ne kadar sinirini bozacak hareket de yapsanız o işine bakıyor. Hatta ortalama bir insandan fazlasını yaparak ters takla atabiliyor ve 180 derece zıplayabiliyor. Ben şu an ters takla atamıyorum mesela.

Atlas’ın bileşenleri de 3 boyutlu metal yazıcı teknolojisi ile daha hafif ve sağlam hale geldi. Atlas’ın ilk hali tasarım olarak çirkin ve 170 kilogram civarındayken, 3 boyutlu parça basımı ile bu ağırlık 75 kilogram civarına kadar düşürüldü.

BigDog’un daha yakışıklı hali Spot ve sonrasında da SpotMini ile tanıştık. SpotMini yine dört ayaklı, kendi kendine ileri ve geri gidebilen bir robottu. Daha sonrasında robotun centilmence kapıları açıp tutabildiğini ve diğer arkadaşına yardımcı olduğunu gördük. Boston Dynamics’ten gelen bilgiye göre SpotMini ticari olarak 2019’da satışta olacak ve normal hayatta kullanıma sunulacak.

Boston Dynamics’in bunların dışında ürettiği ve üzerinde çalıştığı başka robotlar da var. Peki Boston Dynamics neden bu robotları yapıyor? Bu robotlar ne işimize yarayacak?

Tabii Boston Dynamics bu robotları sopayla itip kakmak, temiz havada yürüyüşe çıksınlar diye yapmıyor. Yeri gelmişken değinmemiz gereken bir konu var: O robotların videolarını izlediğimizde dayak yiyen ve sopayla zulüm gören robotların karşılık verip daha kötüsünü bize yapması aklımıza geldi. Bu durum Cebit Fuarı’nda Marc Raibert’a da soruldu ve o da bu durumla ilgili “Siz robota ne his verirseniz o da onu alır. Bu robot sinirlenmez, sabırsızlanmaz ve sadece işini yapar. Bizler de gururlu ebeveynler gibi robota sadece işini öğretiyoruz. Mesela telefonumda kızımın 1 yaşındaki videosu var ve ben de gururlu bir ebeveyn olarak onu azıcık itiyorum.” dedi.

Tabii bu itip kakmanın dışında şirketin kabiliyetler ve uygulamalar şeklinde robotların kullanım alanı bir planı var. Bu planda solda gördüğümüz kısım kısa vadeli hedefler, sağda gördüklerimizse uzun vadeli hedefler. Şu anda geliştirilen robotlar eğlence, güvenlik ve acil durumlar için kullanılabilir durumda. Eğlence amaçlı kullanımda Disneyland gibi bir parka gittiğinizde sizi eğlendirebilecek robotlarla karşılaşabilirsiniz. Güvenlik konusunda ise robotun mağazada ya da fabrikada devriye gezmesi söz konusu. Acil durumlar içinse verilen örnek Fukushima’daki nükleer sızıntı. Şu anda koruyucu kıyafetlerle temizlik vs işlerini normal insanlar yaparken, Boston Dynamics’in hedefleri doğrultusunda bu işi robotlar da yapabilir. Uzun vadeli hedeflerde ise depo taşımacılığı, kargo dağıtımı ve belki de en önemli konu olarak yaşlı bakımı yer alıyor. Amerika’da 31 milyon kişi çalıştığı zamanın yarısı kadar zamanı birilerine bakmakla geçiriyor ve şirket bunun için bir çözüm önerisi getiriyor.

Kısa ve uzun vadeli hedeflere bakınca robotlar hayatımızı kolaylaştıracak belli alanlarda olacak gibi duruyor. Şu an geliştirilen robotlar prototip olduğu için maliyetler yüksek ama yakın zamanda bu maliyetlerin de düşmesi ve robotların daha erişilebilir hale gelmesi bekleniyor.

Tabii işin bir de kötüye kullanım konusu var. Şirketin en çok eleştiri aldığı konulardan biri de bu. Hatta Washington Examiner bununla ilgili çok ilginç bir başlık attı. Başlık “Varlığımıza en büyük tehdit Kuzey Kore değil, Boston Dynamics’tir” dedi. Bu konuda Marc Raibert “Kötü teknoloji yoktur, kötü kullanıcı vardır, biz robotların kullanım alanlarında gereken sorumlu davranışı gösteriyoruz ve buna çok dikkat ediyoruz” diyor vve fırsatların risklerden daha fazla olduğunu söylüyor.

Bana sorarsanız robotların kullanım alanı bununla da sınırlı kalmayacak ve çok yakın gelecekte olmasa bile, azıcık daha uzak gelecekte robotlara erişimi daha kolay ve az maliyetli olacak. Bu sayede günlük işlerimizde yanımıza yardımcı yeni kankalarımız işte bu robotlar olacak.

Yeni Yazılar E-mailinize Gelsin Mi?

Bloga yeni yazı yazdığımda e-mail yoluyla haberdar olmak isterseniz, lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi girin. Spam yapmayacağıma söz veriyorum.  

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.