Sosyal Medyanın Görünmeyen Yüzü: Dark Social

Masanın üstünde duran telefonuna bildirim gelmiş. Instagram’a koyduğun fotoğrafa birkaç tane beğeni, bir de alkışlayan ve konfetilerden oluşan emojili bir yorum yapılmış. O sırada WhatsApp’taki kızlar grubunda doğum gününde hangi kombinin yapılacağı hararetli bir şekilde tartışılıyor. Telegram grubundaki erkekler de akşamki maçı Anadolu’da mı, Avrupa’da mı izleyeceklerine karar verememişler. En iyi 5 mekanın listesinde sıralama durmadan değişiyor. Tam sunumuna odaklanacaktın ki, sevgilin bu sene gezilmesi gereken 25 yerin linkini e-mail adresine yollamış, senden cevap bekliyor. Snapchat’te çok sevdiğin kankanın snap’i bir anda ekranına düştü. Muhtemelen -bu saatte- yine çok içti ve ayna karşısında tam da net olmayan, buğulu kareleri çok eğlenerek birden çok kez yolluyor. Ekrana gülümsüyorsun. Sonra işine dönüyorsun.

Her gün bu ve bunun gibi onlarca senaryoya dahil oluyoruz. Son dakika haberlerini, asılsız haberleri farkına bile varmadan ışık hızında arkadaş gruplarımızla paylaşıyor, ikinci el araba bakarken arkadaşlarımıza danışıyor, e-mail üzerinden topladığımız içerikleri okumak üzere tıklamadan yolluyoruz… Gün içinde Facebook, Twitter ve Instagram gibi paylaşımlarımıza ek olarak, kapalı ve özel gruplardan, bire bir kontaklardan da paylaşımlar alıyor; aynı şekilde biz de bir şeyler paylaşıyoruz. İşte bu tarz gruplar, uygulamalar ve paylaşımlar sosyal medyanın görünmeyen yüzü dediğimiz dark social‘ı oluşturuyor.

Dark Social nedir?

“Dark Social” terimi ilk kez 2012 yılında Atlantic.com teknoloji editörü Alexis C. Madrigal tarafından ortaya atıldı. Terim, web trafiğini analiz eden araçların takip edemeyeceği kaynaklardan gelen trafiği kapsıyor. WhatsApp paylaşımları, e-mail, SMS gibi paylaşımlar dark social’ın içerisinde yer alıyor.

Biraz da dark social tarafındaki rakamlara bakalım:

  • Farkında olalım veya olmayalım, gün içerisinde dark social’ı pek çok kez kullanıyoruz. RadiumOne’ın yaptığı bir araştırmaya göre dark social’da yapılan paylaşımların oranı %84 gibi çok ama çok yüksek bir orana sahip. Araştırmaya konu alan veri, RadiumOne’ın yazılımını kullanan 940 milyonluk tekil kullanıcı evreninden oluşuyor.
  • 2016’daki araştırmaya göre, dark social’da yapılan paylaşımların %62‘si mobil cihazlardan geliyor. Masaüstü cihazlardan gelen oran 2014’te %47 iken, 2016’da bu oran %38’e geriliyor.
  • Dark social’a dair yapılan paylaşımlarda otomotiv sektörü %82.4 ile birinci sırada. İkinci sırada %72.1 ile finans, üçüncü sırada %61 ile FMCG, dördüncü sırada %56.3 ile perakende sektörü yer alıyor.

Dark Social’a özel ne yapılabilir?

Durum böyleyken, işin pazarlama kısmına bakınca marka tarafında bazı içgörülere ulaşmak ve aksiyonlar almak mümkün.

  • Paylaşımların çok büyük kısmı dark social’da olduğu için, web sitenizde, içeriklerinizde dark social uygulamalarına yönelik butonları (WhatsApp, E-mail, Telegram vb.) unutmayın.
  • Mobilden yapılan paylaşımların artması nedeniyle, web siteniz ya da içeriğin bulunduğu platformun mobil cihazlara uyumlu olmasını unutmayın. Halen daha mobile uyumlu olmayan siteler görmek mevcut.
  • Dark social’a özel projeler yapın. Örneğin en güçlü platformunuz Facebook olsa bile, proje ve brif özelinde WhatsApp’ı kullanın.
  • En çok paylaşım yapılan sektörlerde otomobilin birinci sırada olması, kullanıcıların araç alımı veya yeni model lansmanlarında epey aktif olduğunu gösteriyor. İkinci el araç alımında arkadaşa danışma, lansman dönemi haberleri ve fotoğrafları paylaşma gibi alışkanlıklar var. Buna yönelik projeler, kampanyalar yapılabilir.
  • Aynı şekilde perakende sektöründe de, örneğin ürün alımlarında “Bunu mu alsam? Bu da güzelmiş.” tarzı paylaşımlarla yine arkadaşa danışma veya paylaşıma göre geribildirim alarak satış fırsatı yakalamak mümkün.
  • Arkadaş tavsiyesi dark social tarafında yine önemli bir yerde. Buna göre grup indirimi, fırsatları gibi dark social’a özel kampanyalar yapılabilir.

Örnek olarak bazı çıkarımlar elde etmek mümkün. Sosyal medyaya ek olarak dark social’ın var olduğunu da unutmayın. Buna yönelik kampanya ve projeler yapmayı ihmal etmeyin.

Yeni Yazılar E-mailinize Gelsin Mi?

Bloga yeni yazı yazdığımda e-mail yoluyla haberdar olmak isterseniz, lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi girin. Spam yapmayacağıma söz veriyorum.  

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.