Deneyimin Olmadan Nasıl İş Bulacaksın?

Sevgili, deneyimi olmayan ve reklamcı olmak isteyen arkadaşım… Çok istediğin o ajansta çalışmak istiyorsun ama deneyimin yok değil mi? Sektöre adım atma öncesi sana deneyim kazandırabilecek bazı önerilerim var.

CV ve portfolyonu başvurduğun yere göre özelleştir

Öğrenciliğin boyunca boş durmayıp bir yandan portfolyona iş koyuyorsun değil mi? “Hayır” dediysen portfolyona iş biriktirmeyi düşünmeye başlasan iyi olur. Portfolyoyu karşı tarafa gönderdiğin zaman, o ajansın çalıştığı markalara göre özelleştirmende fayda var. Çünkü diş macunu reklamı yapan ajansa, ikinci el araç satışı kampanyanla yine git ama yanına bir de diş macunu reklamı ekle. Bu sayede portfolyonu değerlendiren kişi “Bizde şu marka var, bu fikirlerle de yaklaşımını göstermiş, şu noktada faydalı olabilir” diye düşündürmelisin. Yoksa sen de başvurular arasında kaybolup gidersin. Unutma, senin gibi yüzlerce insan aynı yere başvuru yapıyor. Sen farkını göstermelisin.

Çevre yapmaya bak

Okulun ilk günü gittiğim Reklam Atölyesi‘nde, atölyenin web sitesine çok kısa sürede editör oldum. O dönem daha YouTube yeni çıkmış, bloglar yok, Ads of the World duyulalı daha birkaç ay olmuş, şimdiki gibi reklam filmlerine erişim rahat değildi. Mail üzerinden “işimizi yayınlar mısınız?” şeklinde işlere erişebiliyorduk. Editörlüğüm boyunca sektörün çok önemli isimleriyle yazışma ve tanışma şansım oldu. O dönem yaptığım çevrenin faydasını İstanbul ziyaretlerimde ve sonradan taşındığımda gördüm. O zamanki isimlerle sanki 10 yıllardır görüşüyor gibiyiz. Muhabbeti ve çevre yapmayı ihmal etme. Şimdi sosyal medya sayesinde birbirimize daha yakınız, takibi ve irtibatı kesmeyelim.

Yarışmalara katılmayı ihmal etme

Sektöre girdikten sonra yarışmaların kimi durumlarda çok da iş yapmadığı bir gerçek ama öğrenciyken yarışmalara da katılmazsan nasıl deneyim elde edeceksin? Kampanya hazırlık süreci, jüri sunumları, kaybedilen birincilikler ve dereceye girilemeyen o anların hepsi senin için birer deneyim. Unutma.

Staj önemlidir

Reklamcılık için staj, sektöre adım atma noktasında önemli bir görev görüyor. Çünkü staj sayesinde gerçek ajans havası soluma, gerçek iş yapma ve o hep takip ettiğin reklamcılarla yan yana çalışma imkanı buluyorsun. Staj ayarlayabilmek için de çevre yapmanda fayda var. Ajans insanları olarak bildiğimiz, tanıdığımız isimlerle çalışmayı tercih ettiğimiz durumlar oluyor. Sen de staj sayesinde akılda kalır ve mezun olduğunda ya da iş aradığın dönemde zaten bildiğin o ajansta çalışmaya başlayabilirsin. CV’ne de deneyim olarak eklersin.

Üşenenler için özet

Toparlamak gerekirse, yukarıdaki ana başlıkların her biri birer deneyim.

  • Çevre yapmayı unutma. İsim aşinalığı iyidir.
  • Sektördeki isimleri takip et, paylaşımlarına kendi yorumlarını yaz.
  • Hiç ajans, staj, yarışma deneyimin yoksa; portfolyona güzel iş koymayı unutma.
  • Çalışmak istediğin ajansın markalarına özel fikirler bul.
  • Portfolyonla fark yaratmaya bak. Başvurduğun pozisyona göre yaratıcı çözümlere git.
  • Yaptığın stajlarda da istekli olduğunu göster.
  • Kadroya geçmek bazen uzun süreler alabilir. Beklemek veya başka iş fırsatları kollamak sana kalmış. İlk etapta zıplamak için fazla aceleci olma derim. İleride önüne daha çoook fırsatlar çıkacak.

Kolay gelsin…

Yeni Yazılar E-mailinize Gelsin Mi?

Bloga yeni yazı yazdığımda e-mail yoluyla haberdar olmak isterseniz, lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi girin. Spam yapmayacağıma söz veriyorum.  

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.