Drone’lar Hayatımızı Nasıl Kolaylaştırıyor

Drone’lar hayatımızda hangi önemli alanlarda yer alıyor ve hayatımızı nasıl kolaylaştırıyor? Dolce&Gabbana’nın çanta koleksiyonundan Ruanda’da ilaç teslimatına, yangın söndürmeden insan taşımaya kadar dünyadan örnekler ve girişimleri aktarmaya çalıştım.

Son birkaç yılda dronelar hayatımızın neredeyse her alanına girmeye ve daha çok karşımıza çıkmaya başladı. ABD ordusu drone kullanımına 2001 yılında Afganistan’da El-Kaide ile mücadele amacıyla başladı. O günden bugüne drone kullanımı sadece orduda değil, günlük hayatta da arttı. 2017’de dünyada 3 milyon drone satıldı. Çinli insansız hava aracı şirketi EHang, Xi’an kentinde dans eden 1.314 drone ile Guinness Dünya Rekoru’nu kırdı.

Time dergisi “Drone Çağı” sayısında Intel iş birliği ile 958 drone kullandı ve yine bir drone tarafından çekilen ilk kapağa imza attı.

Sinema sektörü, fotoğrafçılık, sosyal konular gibi pek çok alanda drone’ları kullanıyoruz. Geçen sene Emmy Ödülleri’nde DJI, Aerial Mob gibi 9 şirket televizyon sektörüne yaptıkları katkılar nedeniyle ödüllendirildi. Aerial Mob’un söylediğine göre günde 10 saatlik bir film çekimi için helikopter kiralama maliyeti 20 ila 40 bin dolar arasında değişirken; drone kiralamak ekip, ekipman ve sigorta dahil 4.500 ila 13.000 dolara mal olabiliyor.

Şu anda Amerika Federal Havacılık İdaresi’ne kayıtlı 1.1 milyon drone var. Bunların 918 bini hobi amaçlı, 194 bini de ticari amaçlı kayıtlı dronelar. 122.000 kişinin de profesyonel drone uçurma sertifikası bulunuyor.

Drone kullanımı moda sektöründe de ilginç işlerle karşımıza çıkıyor.

Dolce&Gabbana Milano’daki moda gösterisinde drone’ları kullanarak yeni çanta koleksiyonunu tanıttı. Bu kullanımla birlikte moda ve teknoloji konusunda büyük bir inovasyonla karşılaştık. Podyumda manken görmeye alışmıştık ama koleksiyon tanıtan drone’ları ilk kez görmüş olduk.

İlginç bir başka örnek de Suudi Arabistan’da gerçekleşti.

Suudi Arabistan’da kadın mankenlerin yerine koleksiyon tanıtımı için drone’lar kullanıldı. Podyumda yürüyen drone’lar birazcık hayalet filmlerini andırsa da, gösterinin organizatörü Ali Nabil Akbar BBC Arabic’e yaptığı açıklamada Ramazan ayında kadın manken yerine drone kullanmanın daha uygun olduğunu ve bu kutsal aya özel bir şey yapmak istediğini söyledi.

Sosyal konular ve doğayı koruma adına benim çok sevdiğim ve ilgiyle izlediğim bir örnek de Guyana’da karşımıza çıktı.

Güney Amerika ülkelerinden Guyana’da yerli halk ilginç bir yola başvurdu. Yerli halk %80’i ormanlarla kaplı ülkede yasa dışı ağaç kesme faaliyetlerinin durdurulması ile ilgili olarak yetkilileri bir türlü ikna edememiş ve YouTube’da izledikleri nasıl yapılır videoları ile kendilerine bir done yapmış. Drone’u da ormanlarda nöbet amacıyla kullanıyorlar ve yasa dışı ağaç kesimi yapanlara karşı delil topluyorlar.

Tabii hayat kurtaran droneları da yabana atmayalım.

Dünyanın 12. en büyük dağına tırmanmak isterken kaybolan ve artık öldüğü düşünülen Rick Allen da bir drone tarafından kurtarıldı. Bartek ve Andrzej Bargiel adlı iki kardeş dünya rekoru kırmak ve yolculuğu kaydetmek için yanlarında drone getirmişti. Ekiplerinde bulunan bir aşçı uzaklarda sırt çantasına benzer bir şey gördüğünü söyledi ve kardeşler drone’u oraya göndererek 36 saat sonunda Rick Allen’ı buldu. Kurtarma ekibine rehberlik eden drone Rick Allen’ın hayatını kurtardı.

Avustralya’da ise cankurtaran bir drone 15 ve 17 yaşında iki gencin hayatını kurtardı. Gençler kıyıdan 700 metre açıktayken alarm çalmaya başladı ve drone 1 ila 2 dakika içerisinde gençlere ulaşarak yukarıdan kurtarma botunu bıraktı. Gençler bu sayede kurtuldu. Normal şartlarda gençlere ulaşmak 3 kat daha fazla sürerdi ama drone ile çok kısa süre içerisinde gençlere ulaşıldı.

2016 yılında ABD’li startup Zipline, Ruanda hükümeti ile ilk ticari drone taşıma anlaşmasına imza attı. Bu sayede çevre hastanelere ilaç ve hayati eşya taşıma çok daha hızlı ve kolay hale geldi. O günden bugüne şirket 7 binden fazla teslimatı 21 hastaneye gerçekleştirdi ve pek çok kişinin sağlığına kavuşmasına yardımcı oldu.

Letonyalı Aerones firması da yangın söndüren drone’lar üzerinde çalışıyor. Şirketin söylediğine göre drone’lar itfaiye merdiveninden 9 kat daha yükseğe çıkabiliyor ve 270 metre yükseliğe ulaşabiliyor. Drone’da 28 motor var ve drone 200 kilograma kadar yük taşıyabiliyor.

Biz daha Uber-taksi kavgası vereduralım, adamlar gökyüzü taksi plakası almanın yeni yollarını bulsun. EHang şirketi, EHang 184 adlı drone ile bizleri gökyüzü taksiciliği ile tanıştırmak üzere testler yapmaya devam ediyor. Drone bugüne kadar gerçek yolcuların da olduğu binden fazla test gerçekleştirdi. Drone ile 300 metre dikey yükseliğe çıkmak, 15 km mesafede yolculuk yapmak ve saatte 130 km hıza ulaşmak mümkün.

Drone’ların hayatımızdaki varlığı elbette bunlarla sınırlı değil ama öne çıkan ve aklıma gelen bazı örnekleri aktarmaya çalıştım. Sizin de eklemek istediğiniz örnekler varsa yorum olarak yazabilirsiniz. Bu arada tabii ki drone’ları ve teknolojiyi seviyorsanız kanalıma abone olmayı unutmayın.

Teknolojinin hayatımızda vazgeçilmez bir yere geldiği bugünlerde, bakalım drone’larla ilgili ne tür yenilikler göreceğiz. Bana sorarsanız ben bu gelişmelerden yana mutluyum ve drone’ları artık daha çok işimize yarar ve hayatımızı kolaylaştırır şekilde kullanmaya başladığımızı düşünüyorum.

Yeni Yazılar E-mailinize Gelsin Mi?

Bloga yeni yazı yazdığımda e-mail yoluyla haberdar olmak isterseniz, lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi girin. Spam yapmayacağıma söz veriyorum.  

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.