N’olur Artık Sosyal Medyaya Erişimi Engellemeyin

Twitter’da bir gariplik olduğunu gün içinde yeni işimle ilgili yaptığım paylaşıma gelen bildirimleri takip ettiğim sırada fark ettim. Bildirim uyarısı geliyordu ama telefondan girmeye çalışınca bir türlü yüklenmiyordu ve bildirimin ne olduğu açılmıyordu. Salondaki L koltukta kendi kendime “Galiba Twitter’a erişim engeli geliyor..” diye söylendim. Geçen haftaki genel elektrik kesintisinden sonra, erişim engelinin o kadar da uzak bir ihtimal olmadığını düşündüm.

Bilgisayar başına geçince Facebook, Twitter ve YouTube’a erişimin engellendiğini, engelleme kararının dalga dalga etki ettiğini haberlerde okudum. Ama gerekçesini öğrenmem daha sonra oldu. Geçen hafta şehit edilen Savcı Kiraz’ın rehin alınma görüntülerinin bu platformlarda yer alması nedeniyle erişim engeli gelmişti.

İnternete erişim engeliyle ilgili düşüncelerimi derli toplu anlatmak adına aşağıda madde madde yazıyorum. Bu görüşlerimi hem sade vatandaş, hem de geçimini bu alandan sağlayan bir profesyonel olarak belirttiğimin altını çizmek istiyorum.

 • Maalesef ülkemizde internet erişimini belirleyen yasa ve düzenlemeler hem sade vatandaş, hem de geçimini bu alandan sağlayan ben ve benim gibi profesyonelleri olumsuz anlamda etkiliyor.
 • Belli mahkeme kararları ve gerekçelerde, ülke menfaati ve güvenliği gibi konular söz konusu olduğu zaman, içeriğin bu sitelerden çıkarılması talepleri iletilmesine rağmen, yerine getirilmediği takdirde komple kapatmak asla çözüm olamaz.
 • Çünkü zararlı ya da kaldırılması talep edilen içeriğin kaldırılmasının ardından, başka bir kullanıcının saniyeler içinde birden çok hesaptan bu içeriği paylaşabilmesi, zaten bu platformların en önemli dinamiklerinden biri. Siz ne kadar engellemeye çalışırsanız çalışın, o içerik mutlaka bir noktada tekrar yayılır. Komple kapatmak bu yüzden çözüm değildir.
 • Şöyle düşünün: Diyelim ki Facebook, Twitter ve YouTube alışveriş yapabileceğimiz birer çarşı olsun. Bu çarşılar içinde belli mağazalar ve dükkanlar var. Bu dükkanların önlerinde de tezgahlar, tezgahlardan ve mağazalardan alışveriş yapan insanlar var. Birden birkaç tezgahın izinsiz orada bulunduğu görülüyor ve diyelim ki zabıta görevlileri bu tezgahın kaldırılmasını istiyor. O tezgahlardan birine zabıtalar tarafından el konurken, diğer tezgah sahipleri arabalarını alarak çarşıda zabıtanın olmadığı yere doğru hareketleniyor. İşte bu sırada siz komple çarşıyı kapatıyor ve vatandaşların girmesini engelliyorsunuz. Çarşıyı gezen, alışverişini yapan vatandaşın suçu ne? Senin derdin kaçak tezgahla olmalı.
 • İfade, haber alma ve iletişim özgürlükleri de bu anlamda zarar görüyor. Ben sade vatandaş olarak Twitter, YouTube ve Facebook’a mahkeme kararı ile erişemezsem, bu benim bireysel özgürlüklerimi zedeler. Nitekim bu konuda da mağdur oluyoruz.
 • İnternet üzerinde erişim engeli ve yasaklamalar kesinlikle çözüm değil. Ne olur bunun farkına bir varın artık. Yasaklayarak olayı çözmüş ya da kolaylaştırmış olmuyorsunuz. Aksine iş daha da çıkmaza giriyor.
 • Ülke menfaati ve güvenliği konuları için başka çözümlerin getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu haliyle erişim engeli yaptığınız zaman, kararlar siyasi olarak algılanmakta ve sade vatandaş olan benim ve bu ülkede yaşayan benim gibilerin aklına farklı sorular getirmektedir.
 • Bu ülke yöneticilerinden ve yasa yapıcılarından tek beklentim, sade vatandaş olan benim haklarımın korunması için çalışmalarıdır. Siyasilerin kendilerini sağlama alacak ve vatandaşı mağdur edecek yasalar yapma düşüncesinden son derece mutsuzum. Sade vatandaş olarak ben neden mağdur ediliyorum?
 • Bu işten para kazanan marka, ajans, servis sağlayıcı, üçüncü parti tedarikçi gibi çeşitli oyuncuların suçu ne? Bizler ülke ekonomisine katma değer sağlama derdindeyken, bu erişim yasakları yaptığımız işi de inanılmaz derecede olumsuz etkiliyor. Ne gerek var erişim engeline?
 • 1 WhatsApp’in 4 Tüpraş ettiği ülkemizde, yüksek teknoloji konusunda sınıfta kalıyoruz. İnternet girişimlerinin teşvik edilmesi ve bu alanda katma değer sağlayacak teknolojilerin üretilmesi konusunda devletimiz daha somut adımlar atmalı. Biz daha bu yasaklarla ve engellerle uğraşırken, bu ülkeden bir Facebook, Twitter, WhatsApp, Periscope elbette çıkamaz.

Söylenecek o kadar çok şey var ki… Her güne yeni bir yasak ve kesinti haberi ile uyanmak istemiyorum. Umarım bu son erişim engeli olur. Bu sayede ülkemiz demokrasi ve iletişim özgürlüğü noktasında daha güzel günlere uyanır.

Siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdan paylaşabilirsiniz.

Yeni Yazılar E-mailinize Gelsin Mi?

Bloga yeni yazı yazdığımda e-mail yoluyla haberdar olmak isterseniz, lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi girin. Spam yapmayacağıma söz veriyorum.  

4 Comments

 • e-vren ;) says:

  TV ekranlarını karartma uygulaması nasıl tarihe karıştıysa ve o günleri düşündüğümüzde nasıl yadırgıyorsak internetin geneline getirilen bu kısıtlamanın da farklı bir şekle dönüşeceğini tahmin ediyorum. Benim rızam olmadan bana ait bir şeyin kapatılması modern dünyaya ters. Sosyal medya üzerinde belli denetimler olmalı mı olmamalı diye tartışırken daha birkaç gün önce Fransa Meclisi interneti denetleyecek yasayı kabul etti. Detaylarına bir bakmak lazım.

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.