Facebook’la @VodafoneArena’da Euro 2016 Konuştuk

Facebook ekibinin Vodafone Arena’da organize ettiği Euro 2016 – Sport In A Mobile Age etkinliğine katıldık. Konu futbol hatta Avrupa Şampiyonası olunca, etkinlik mekanının Vodafone Arena olması ayrıca isabet oldu. Etkinlikte Facebook ve Instagram ekipleri Euro 2016 özelinde içgörüler ve rakamlar aktararak bundan sonraki süreçte markaların nasıl ilgi çekebileceğine dair ipuçları paylaştı.

Bugün duyduğumuz istatisiklerden bazılarını aktarıyorum:

 • Türkiye’de aylık 42 milyon aktif Facebook kullanıcısı var.
 • Günlük aktif mobil kullanıcı sayısı ise 26 milyon.
 • Instagram’ın dünyadaki aylık aktif kullanıcı sayısı 400 milyon.
 • Türkiye’de 23.35 milyon futbol taraftarı var. Yani bu sayı 306 tane Atatürk Olimpiyat Stadı kapasitesine eşit.
 • Futbol hayranları haftada 7.7 saat spor içeriği tüketiyor.
 • Spor hayranlarının %68’i içerikleri online olarak tüketiyor.
 • %31’lik kesim spor içeriklerinde önemli anları tekrar izliyor.
 • İçeriklerin %42’si mobil cihazlardan tüketiliyor.
 • Hayranların %45’i, spor etkinliği izlediği sırada ikinci bir ekran (akıllı telefon, tablet vb.) kullanıyor.
 • Instagram tarafında ise kullanıcıların yarısı bir markayı Instagram’da takip ediyor. Kullanıcıların %75’i bir içerikten ilham alarak harekete geçiyor.
 • %60’lık kesim bir hizmet ya da ürünle ilgili bilgiyi Instagram’dan alıyor.

Facebook ve Instagram’ın Avrupa’daki en tutkulu futbol taraftarlarına baktığımızda birinci sırada İspanya, ikinci sırada Türkiye, üçüncü sırada Galler, dördüncü sırada İngiltere ve beşinci sırada Fransa yer alıyor.

Türkiye’deki futbol hayranlarının Facebook profiline baktığımızda ise cinsiyet dağılımı %70 erkek, %30 kadın olarak karşımıza çıkıyor. 18-24 yaş aralığı %40, 25-34 yaş aralığı ise %27 oranında.

Facebook’ta kitle hedeflemesi yaptığımızda “Euro 2016 Futbol” kümesi altında 1.1 milyon insan çıkıyor. Bunların %82’si erkek ve %75’i 18-34 yaş arasında.

Bu kullanıcıların büyük kısmı futbol maçı izlerken mobil cihazlarına bakmayı ihmal etmiyor.

Futbol maçı izlediğimiz sırada genelde gol ve önemli pozisyonlar gibi anlarda Facebook’taki etkinliğimiz artıyor. Ama etkisi maç öncesi ve sonrasında da devam ediyor. Örneğin 2014’teki UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde Real Madrid ve Atletico Madrid’in saha içindeki etkinliği paylaşımları golle paralel şekilde tetiklemiş. Aynı zamanda bu paylaşımların %72’si mobilden gerçekleşmiş.

2014 FIFA Dünya Kupası da Facebook’ta rekor kırılan bir etkinlik olmuş. Dünyanın pek çok yerinden 350 milyon kullanıcı sohbete dahil olmuş. 3 milyar etkileşim elde edilmiş. 88 milyon insan sadece finali konuşarak 250 milyon etkileşim yaratarak rekora imza atmış.

Türkiye’de akıllı telefon kullanımına dair de bazı rakamlar duyduk bugün. Türk insanının %88’i akıllı telefonunu günlük kullanıyor ve ortalama kullanım zamanı 4 saat 22 dakika. Kullanıcıların %94’ü 2 yıl içinde telefonunu yenilemek istiyor.

Türk kullanıcıların %78’i videoyu günlük izlerken, %98’i ayda en az 1 kez izlediğini söylüyor. Sadece video izlemiyoruz, paylaşıyoruz da. %62’lik kesim Facebook’ta video paylaşımı yapıyor.

2013’ün son çeyreğinde başlayan otomatik video oynatma trendiyle beraber, 2014’ün son çeyreğinde Facebook günde 1 milyar video izlemeye, 2015’in üçüncü çeyreğinde de 8 milyarlık izlemeye ulaştı. Facebook ekibi videoların izlenebilirliğini artırmak için sessiz ve otomatik oynamayı, ilk 3 saniyede dikkat çekmeyi başarmayı, sadece 16:9 format değil; mobil cihazları da düşünerek video hazırlamayı, tek başına kampanyada diğer mecraları da kullanmayı öneriyor.

Etkinliğin son kısmına pek çoğumuzun sevdiği isim Pascal Nouma da katıldı. Vodafone Arena’da olduğu için çok mutlu olduğunu söyledi ve “Burası benim arka bahçem” diyerek eski günlere de bir selam çakmış oldu. Fransa milli takımından çok Türkiye’yi destekleyeceğini de söyledi.

Futbol ülkemizde gerçekten çok sevilen ve kitlenin belki de en aktif olduğu alanlardan biri. Umarım Euro 2016’da Türkiye milli takımı ve markalar Facebook ve Instagram’da çok güzel başarılara imza atar.

3 Comments

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.