#SosyalMedya’da Her İçerik Bir Basın İlanı

Belki iddialı bir başlık attım ama uzunca bir süredir sosyal medya içeriklerinin aslında basın ilanlarına benzediğini düşünüyorum. Sosyal medya işinin reklam ve pazarlama bağlantısı da burada bir kez daha ortaya çıkıyor. İçerik üretimi, fikir bulma ve metin yazımı bu noktada uzmanlık gerektiriyor.

Nasıl yani?

Geleneksel ajanslarda -özellikle reklam yazarı olarak- çalıştıysanız, basın ilanlarının belki de en keyifli ama en zor mecralardan biri olduğunu biliyorsunuzdur. En azından benim için öyle.

Sosyal medyada marka hesabını/sayfasını basılı bir mecra olarak düşünelim. Bu mecrada basacağımız şey bizim içeriğimiz olacak. Üstelik her gün çıkan bir gazeteysek, bu içerikleri de her gün girmemiz gerekecek.

İşte bu noktada İçerikleri Arap Faik’ten Alıyorduk yazımı anmak  yerinde olacak. İçerikleri Arap Faik’ten almadığınız durumlarda, tıpkı bir basın ilanı düşünür gibi, yaratıcı ve farklı içerikler bulmak durumundasınız. Bu sayede bir fark yaratabilir ve yüksek etkileşim alabilirsiniz.

Tabii, bu her zaman mümkün olmuyor. Neticede 2 haftalık içerik planı hazırlıyorsanız, yaratıcı ya da cin fikirli diyebileceğiniz içerik sayısı 3-5 arasında kalabiliyor.

Ne yapmak lazım?

İçerik serileri ve konseptleri bulmak işinizi kolaylaştırabilir. Çünkü sürdürülebilir içerik konusunda içerik serileri ve konseptler en büyük yardımcınız olabilir. Oreo’nun Daily Twist kampanyası buna çok güzel bir örnek.

Real-time marketing’in nimetlerinden yararlanabilirsiniz. Gündemle ilgili bir içerik girmeniz gerekiyorsa, hızlı olmanız gerektiği için aklınıza gelen cin ve basit içerik bir anda yayılmanıza katkı sağlayabilir.

Basın ilanlarını, ödül almış işleri inceleyin. Öğrenciliğimden bu yana alışkanlığımdır. Dijitalde işlere erişim bu kadar yaygın değilken, Reklam Atölyesi’ne Lüerzer’s Archive geldikçe onu incelerdik. Şimdilerde bloglarda, sitelerde envayi çeşit işe ulaşmak mümkün. Cannes Lions’ta ödül almış işleri takip edin, reklam bloglarını inceleyin, Facebook’ta yüksek etkileşimli sayfaları gezin, Newsfeeder‘a bakın. Fikrin ne olduğunu, bunu nasıl içeriğe dönüştüreceğinizi düşünün.

Bonus Bilgi: Yukarıda bahsettiğim Daily Twist işi tamamen içerikten ibaret, konsepte oturtulmuş bir kampanya. Basit bir fikrin, yine aynı basitlikte uygulanması ile Cannes’da ödül almasına şaşmamak gerek.

Sözün özü, sosyal medyada içerik üretimi uzmanlık gerektiren ve işi karmaşık hale getiren faktörlerden biri. Her gün gördüğünüz o içeriklerin kolay yazılmadığını bilen bilir. Kimi ajanslarda içerikleri reklam yazarı yazarken, kiminde sosyal medya uzmanı hazırlar.

Sizce de her içerik bir basın ilanı mı? Bu konuda ne düşünürsünüz?

Yeni Yazılar E-mailinize Gelsin Mi?

Bloga yeni yazı yazdığımda e-mail yoluyla haberdar olmak isterseniz, lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi girin. Spam yapmayacağıma söz veriyorum.  

4 Comments

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.