İçerik Kralsa, Veri Kraliçedir

Sosyal medyada markalar için olmazsa olmazlardan biri içeriktir. Bu içerik düz bir metin de olabilir, fotoğraf, video veya ses kaydı da… İçerik her zaman var olduğu için daima kral muamelesi görmüştür. Fakat bu içeriği oluşturan şeyin aslında analiz edilmiş veri olduğunu biliyor muydunuz? Yani aslında her başarılı kralın arkasında bir kraliçenin olduğunu?

En azından idealinin öyle olması gerek. Strateji oluştururken yapmanız gereken, eldeki veriyi (kraliçemiz) kralımız olan içerikle anlaşacak şekilde yorumlamak. Aksi takdirde içerik düşünürken ve yazarken alakasız bir yerden yakalamanız gayet normal.

Veri analizi ne işime yarayacak?

Denk gelmişsinizdir, büyük veri analizi konusu son dönemde gündemden düşmedi. Çünkü elimizde dehşet boyutta veri var ve biz bunu doğru analiz edemiyorsak, doğal olarak elimizdeki veri bir işe yaramayacak.

Kişisel deneyimlerime göre eldeki veriyi doğru analiz ettiğinizde o veri öyle güzel sonuçlar veriyor ki… Neyi, neden söylediğinizi; öyle bir içeriği ne amaçla girdiğinizi biliyorsunuz. Ayakları yere basıyor.

Sosyal medya özelinde bu analizin faydalarına bakalım:

  • Stratejiyi oluştururken adımımızı daha sağlam atmamıza yarar. Yani olaya nereden yaklaşacağımızı biliriz.
  • Hangi içeriğin çalışıp (yüksek etkileşim almak), hangisinin çalışmadığını görmemizi sağlar.
  • Sadece içerik değil, platform özelinde de hangi platformda ne yaparak neye ulaştığımızı görebiliriz.
  • Dönemsel raporlarda o döneme ait doğru yapılan işleri gösterir ve bir sonraki  dönemi daha iyi anlamamıza yardımcı olur.
  • İçgörüden (insight) hareket etmemizi sağladığı için, karşımızda bizi dinleyen ve kendisini anladığımız için bizimle bağ kuran “gerçek” insanlarla buluşuruz.

Özetle veri, doğru kullanıldığında enfes sonuçlara ulaşmamızı sağlayan yegane malzemedir. Bir yemeği çok güzel yapmak için, o yemeğin hangi malzemelerden oluştuğunu bilmek ve doğru miktarda kullanarak tarife uymak gerekir. Listede olmayan malzemeyi eklemek, yemeğin tadını bozar.

İşte içerik konusu da böyledir. Sizce de öyle mi?

2 Comments

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.