ING Bank’ın Hackathon’una Konuk Olduk

ING Bank’ı diğer bankalardan ayıran çok net bir özelliği var: Turuncu kurumsal kimliği. Turuncunun renk anlamının dinamik ve genç olması, bankacılık gibi çok soğuk bir sektörün en azından müşteri gözünde daha da sıcak ve genç gelmesini sağlayabiliyor.

ING Bank kurumsal kimliğinin hakkını vererek yenilikçi çalışmalara da imza atıyor. Bunlardan belki de en önemlisi geçen hafta 2.’si düzenlenen Hackathon. Ben de Hackathon’u dinlemek üzere ING Bank Genel Müdürlük binasındaki kokteyle katıldım ve Operasyon ve Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Görkem Köseoğlu’ndan detayları dinledim.

GorkemKoseoglu

ING Bank, müşterilerine daha kolay ve zahmetsiz bir bankacılık deneyimi sunmak için iki yıldır ING Hackathon’u gerçekleştiriyor. İstenen şey de, gerçekten bankacılık konusunda hayatımızı kolaylaştıracak bir fikrin, teknolojin varsa bunu bireysel ya da ekip olarak 45,5 saatlik bir maratonda ortaya çıkarmak.

Bu seneki Hackathon ING Bank genel müdürlüğündeydi. Sebebi de, Görkem Bey’in söylediği üzere katılımcıları daha motive etmek, fiziki anlamda da aynı ortamda bulunarak, aynı havayı solumaya yardımcı olmakmış.

ING_Hackathon_2015-3

Görkem Bey ING Bank’ın bundan böyle şube kanalında büyümeyeceğini söyledi. Bunun yerine çeşitli partnerlikler olacakmış ve bu sayede müşterileri hayatın her alanında yakalamak istiyorlarmış. ING Bank, bu model çerçevesinde ihtiyaç kredisi satışlarının yüzde 70’e yakınını şube dışı kanallardan elde ediyormuş. Bunu yaparken de teknoloji tarafında her yıl 100 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleşiyor ki bu rakam gayet makul düzeyde.

Hackathon’a dönecek olursak; bu sene 139 yazılım geliştiricisi bireysel veya ekip olarak katılımda bulunmuş. Bu senenin birincisi bozuk paraları biriktirme makinesi “CoING” isimli proje. Proje, şubelere kurulacak bir para toplama makinesi üzerinden müşterilerin bozuk paralarını biriktirerek doğrudan tasarruf hesaplarına aktarmalarını mümkün kılıyor. Sistem, aynı zamanda biriktirilen bozuk paralarla seçilen dernek veya vakfa bağışta bulunma imkanı sağlıyor. Proje sahibi olarak birinci olan ekip, ING Global Hackathon’a katılma hakkı elde etti ve 7.500 TL’lik hediye çekinin sahibi oldu.

ING_Hackathon_2015-2

Biraz da sayılara bakalım:

  • ING Hackathon başlangıç aşamasında 225 başvuru aldı.
  • 45,5 saatlik hackathon sonunda 139 kişi jüriye 43 proje,
  • Hackathon’a 118 kişi ekip olarak 21 kişi de bireysel olarak katılımda bulundu.
  • Hackathon’un 128 erkek, 11 kadın katılımcısı vardı.
  • Katılımcıların yaş ortalaması 24.5’du.
  • 55 kişi üniversite mezunu, 57 kişi üniversite öğrencisi, 15 kişi yüksek lisans mezunu/öğrencisi, 6 kişi de lise mezunuydu.
  • ING Hackathon’a 5 lise öğrencisi de katıldı ve Jüri Özel ödülü’nün sahibi oldu.
  • Katılımcılardan 59’u daha önce başka hackathon’lara katılmışken, 77 kişinin ING Hackathon dahil olduğu ilk hackathon’
  • Katılımcılardan 52’si mühendisken diğerleri sosyal bilimler alanında eğitim almıştı.
  • ING Hackathon’a İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir, İzmir, İzmit, Karabük, Mersin, Münih ve Sakarya’dan yazılım geliştiricileri katıldı.

Türkiye’de böyle girişimlerin olmasını önemsiyorum. Hem markaya hem katılımcıya, hem de ülkeye katma değer sağlaması açısından bu tür organizasyonların önemli olduğunu düşünüyorum. Umarım ING Bank örneklerine yenileri eklenir ve günün sonunda kalkınan ülkemiz olur.

Yeni Yazılar E-mailinize Gelsin Mi?

Bloga yeni yazı yazdığımda e-mail yoluyla haberdar olmak isterseniz, lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi girin. Spam yapmayacağıma söz veriyorum.  

5 Comments

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.