Sosyal Medyanın Popüler Çocuğu: Instagram

2013 yılında Instagram’a video gelmesiyle birlikte, Vine ile karşılaştırmalı bir analiz yazısı yazmıştım. O yazıda “Video kullanımına iyice alışan Instagram kullanıcıları, filtrelerle süsleyebildiği videolara iyice aşina olacak ve Vine kullanımını belki de terk edecek. Üye sayısının büyümesiyle birlikte kullanım da artacak.” demiştim. Bugün geldiğimiz noktada Vine kapanıyor ve Instagram büyümeye devam ediyor.

Kendi aramızdaki sohbetlerde bugün belki de en güzel sosyal ağın Instagram olduğunu konuşuyoruz. Yayın hayatına çektiğimiz sıradan fotoğraflara tek bir dokunuşla hava katmak gibi ulvi bir görev üstlenerek başlayan Instagram, şimdi de Snapchat gibi Stories üzerinden 24 saatlik paylaşımlara izin veriyor. Yeni duyuruyla birlikte artık Stories’den Boomerang kaydetmek ve birilerini etiketlemek artık mümkün.

STRATA’nın 83 reklam ajansıyla yaptığı ankete göre; 2016’nın ilk çeyreğinde Instagram’ı kullanma tercihi %63 iken, Twitter tercihi %56‘da kalmış. 2015’in ilk çeyreğinde Instagram tercihi %35 civarındayken, Twitter %58 civarlarındaymış. Bir sene sonra Instagram tercihindeki artış dikkat çekici.

Instagram, Facebook üzerinden reklam verebilme ve marka hesabına (Business Account) geçişle birlikte hayatımızda olmaya devam ediyor. Facebook gibi aşırı güçlü bir veritabanından faydalanarak aynı şekilde reklam hedefleme, benzer reklam türlerini kullanma sayesinde harcama ve rakamlar da artıyor. Bugünlerde Instagram’a canlı yayın gelmesini konuşuyoruz.

Aşağıdaki tabloda tüm dünyada Instagram ve Snapchat reklam gelirlerini görüyoruz. Bundan yalnızca 2 sene sonra, 2018’de Instagram reklam gelirinin neredeyse 7 milyar dolar gibi çılgın bir yere varacağı öngörülüyor.

instagram-snapchat-reklam-geliri

Diğer tarafta ise Instagram, Twitter ve Google’ın ABD’deki mobil reklam gelirlerini görüyoruz. Instagram reklamlarının 2015’te başlamasının ardından, 2016’da gelir 1.37 milyar dolara yükselirken, bu gelirin 2017’de Google ve Twitter’ı  geçeceği öngörülüyor.

instagram-google-twitter-reklam-geliri

Facebook’un Instagram satın alması ile birlikte, o zamanki zayıf karnı olan mobil sorununu çözmüş olabileceğini yine kendi aramızda konuşuyorduk. Bugün geldiğimiz yerde Facebook artık “uygulama ailesi” adını verdiği, WhatsApp, Instagram, Messenger gibi bir mobil uygulamalar ailesinin de sahibi. Instagram özelinde ise iş daha basit, kullanıcıların ihtiyaçlarını en hızlı şekilde karşılayabilen, aynı zamanda reklam vererek büyümeye ve etkileşime katkı sağlayan bir noktaya geldi.

Tüm bunlar olurken Twitter ve Snapchat’in karşı karşıya olduğu sorunları çözmek için, en büyük rakibinin hamlelerini iyi takip etmesi ve önceden önlem alması gerekiyor. Yoksa her iki şirket de Vine örneğine olduğu gibi hizmetlerini sonlandırmak ve yenilgiyi kabul etmek durumunda kalabilir.

Yakın “sosyal medya tarihi” bakalım nasıl gelişmeler getirecek. Siz bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Görsel: Ali Erkurt / Instagram

Yeni Yazılar E-mailinize Gelsin Mi?

Bloga yeni yazı yazdığımda e-mail yoluyla haberdar olmak isterseniz, lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi girin. Spam yapmayacağıma söz veriyorum.  

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.