Rakip Takibinin Önemi: İş Bankası vs ING Bank

Kredi kartı ekstreme bakarken, birkaç gün öncesine ait kart aidatının hesabıma yansıtıldığını, sırf bu yüzden 65 TL kesildiğini fark ettim. Önceden de kesilen hesap işletim ücretinin siniriyle, dayanamayıp bankama Twitter’dan memnuniyetsizliğimi ilettim.

Bankamdan herhangi bir cevap gelmemişti. Hatta tweet içerisindeki destek hesabı da aktif olmayan bir hesap görünümündeydi. Belki de resmi hesap bile değildi…

Twitter’dan cevap gelmeyince ben de telefonla müşteri hizmetlerini aradım ve durumu ilettim. Kart aidatının iadesini rica ettim.

Bu görüşmemden birkaç saat sonra Twitter’da aşağıdaki gibi bir bildirim aldım. ING Bank Türkiye, beni Twitter’dan takibe başlamıştı. Bunu görünce aklıma bu yazının fikri geldi: Sosyal medyada rakipleri takip etmenin ve izlemenin (monitoring) önemi.

Belki de ING Bank beni öylesine takip etti, bilmiyorum. Ama burada dikkatimi çeken şeyin, zamanlamanın manidar olması.

Sosyal medyada izlemenin önemi, rakiplerinizle ilgili olumlu ve olumsuz paylaşımları görmek ve analiz etmekte yatıyor. Rakibinizden şikayetçi bir müşteri mi var? Takibe alın, müşterinin bir sonrakini davranışına bakın ve en zayıf anında ona reddedemeyeceği bir fırsat sunun.

GÜNCELLEME: ING Bank’tan DM geldi. İlgilerine teşekkürümü belirten bir mesajla karşılık verdim.

Karşılığı olumlu ya da olumsuz olabilir. Potansiyel müşteriniz satış yapmaya çalıştığınız için size cevap vermeyebilir. Normal. Bu yüzden atacağınız adımlar ve karşınızdaki kullanıcıya antipatik yaklaşmamak önemli.

Sizin başınıza gelen böyle bir olay var mı? Sizce de takip ve izleme önemli mi?

2 Comments

  • Timur Sezici says:

    Bunlar güncel ve olağan banka problemlerimiz. Size daha önce çalıştığım şirkette yaşadığım sıradışı bir masraf söyleyim mi?
    1999 yılında çalıştığımız banka hesabımızdaki bakiyeden 235 US$ masraf düşmüş ve karşılına ise bir kod yazmış. Araştırıp soruşturduğunuzda ise bu masrafın Bankanın Müşteri Temsilcilerinin şirketimize ziyarete geldikleri için oluşan bir hizmet bedeli olduğunu öğrendik.
    Nasıl ama ? masrafta sınır tanımıyoruz.

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.