Opet’in Ev Sahipliğinde #Power100 Blogger Buluşmasındaydık

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Brand Week İstanbul’da, Opet’in ev sahipliğinde Power 100 Blogger’ı olarak VIP öğle yemeği buluşmasındaydık. Buluşmada Opet, sosyal medya hesaplarının yönetimi için izlediği yolla ve yeni projeleri SOBE! ile ilgili bilgi verdi. Biz de projeye dair geribildirimlerimizi ve önerilerimizi aktarma şansı bulduk.

Yemek öncesi M. Serdar Kuzuloğlu “Daha Sosyal Medya” adlı mini bir sunum yaptı. Vesileyle amirim başta olmak üzere diğer hocalarım ve arkadaşlarımla da görüşmüş, ayak üstü sohbet etme şansı bulmuş oldum. Aynı şekilde daha önce bir başka toplantıda tanışma ve sunum yapma şansı bulduğum Mehmet Alpinanç‘la da tekrar görüştük ve biraz olsun özlem gidermiş olduk.

Opet’in vizyonu, sadece bir akaryakıt markası olarak hizmet vermenin ötesinde bir yerde. Akaryakıt markası olmanın ötesinde daha da hizmet alanına yönelik çalışmalar yapmayı ve bu alanda başarı elde etmeyi amaçlayan bir marka. Bunu da yaptığı çalışmalarla kanıtlamaya devam ediyor.

SOBE! tarafına baktığımızda ise, Opet demiş ki; “Bu sosyal medya işi öyle masa başında olmaz. Biz yollara düşelim, doğaçlama şekilde karşımıza çıkan olaylardan içerik üretelim.” Bunu dedikten sonra, bu kapsamda 2 kişiye aktif rol verdiği bir ekip kurmuş ve SOBE! arabası ile İstanbul turu yapmalarını istemiş. Yaklaşık 1 aydır da bu şekilde paylaşım ve iletişim yapılıyor.

Sosyal medya işinin stok fotoğraflarla bir yere varmayacağını biz de kendi markalarımızla ve ekibimizle konuşuyoruz. Sosyal medya tarafında giderek yükselen görsel ve video içerik trendi de sizi buna zorluyor. Bu sebeple markalara özel fotoğraf çekimi yapmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu sayede özgün içerik üretimi daha güzel yapılıyor ve kullanıcılar da buna göre daha çok etkileşime geçiyor. SOBE! de bu yönüyle önemli.

Bunu yaparken de bazı noktalara dikkat etmek gerek. SOBE!, logosuyla bile dinamik bir duruşa sahip olduğunu gösteriyor. Özellikle Instagram’da görsel seçimi ve kullanımının önemi, etkileşim oranlarıyla doğru orantılı. Instagram özelinde SOBE! logolu çerçeve kullanılmasa belki mecraya daha uygun bir kullanım olabilir diye de düşünmeden edemedim. Zira, Instagram’la yaptığımız toplantılarda da “best practice” kullanımın logoyu doğal şekilde görselin içinde göstermek olduğunu biliyoruz. Bu mecra özelinde buna dikkat edilmesi iyi olabilir. Aynı şekilde paylaşımlarda içerikle bağlantılı akıllı medya kullanımı yapılabilir. Yani Kanlıca’da yoğurt yemeyi önerdiğiniz bir içeriğiniz varsa, bu içeriği mütevazı bir medya desteği kullanarak yeme-içme ilgi alanı etrafında bir hedeflemeyle yapmak çok daha güzel sonuçlar getirebilir ve içeriğin yayılmasını sağlayabilir.

Bununla ilgili daha pek çok öneri ve stratejik yönlendirme yazılabilir… Bunlar dışındaki seyahati sahiplenme, uzun yola çıkma, İstanbul’a yakın Saklıgöl gibi kaçış noktalarıyla ilgili de çalışmalar yapılabileceğini Opet ekibiyle de konuştuk.

Ev sahipliği ve şık hediyeleri için Opet ekibine teşekkür ediyor, bu ve sonraki projelerinde başarılı olmalarını diliyorum.

Yeni Yazılar E-mailinize Gelsin Mi?

Bloga yeni yazı yazdığımda e-mail yoluyla haberdar olmak isterseniz, lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi girin. Spam yapmayacağıma söz veriyorum.  

2 Comments

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.