Twitter’ın Gelir Modeli ve Reklam Stratejisi #infografik

Twitter’ın en büyük tartışma konularından biri gelir modeli. Halen kapalı reklam modeline sahip oluşu, bir startup olarak görülmesi, Facebook’la sık sık kıyaslanması ve gizli kapaklı durumu nedeniyle gelir modeli ve stratejisindeki belirsizlik sürüyor.

Bilgileri pek açıklamayan Twitter için TheNology.com bir infografik hazırlamış. İnfografikte Twitter’ın 2014’e kadarki reklam gelir tahminleri yer alıyor.

  • 2012’de Twitter’ın reklam gelirinin 259.9 milyon dolar olması bekleniyor.
  • 2013 için 399.5 milyon dolarlık bir reklam tahmini var.
  • 2014’te ise bu öngörü 540 milyon dolara çıkıyor.

Bloomberg’e göre 2014 için reklam gelir tahmini 1 milyar doları aşıyor. Burada Twitter’ın Facebook’taki gibi kullanıcıların ve ajansların bireysel reklam yönetim modeline geçmesi sözkonusu olabilir. Çünkü Facebook’un reklam gelirinin 3 milyar doları aşmasının bir nedeni de kredi kartı olan herkesin reklam verebiliyor olması.

Twitter reklam yönetimini açık pazar mantığında yapmayı denemeli. Çünkü etkileşim çok daha yüksek ve gerçek zamanlı. Buna bağlı olarak en çok konuşulan konularla alakalı reklamlar algoritmaya bağlı olarak görünebilir. Promoted Trends ve Promoted Tweets’e ek olarak benzer etiketler (hashtag) için bu reklamlar görünebilir. Kullanıcı Timeline’ında çok alakasız sponsorlu tweet görmek yerine benzer içerikleri görmek daha etkili olacaktır.

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.