Yurt Dışına İş Yapmak İçin Nasıl Bağlantı Kurulur?

Yurt dışına iş yapmak ya da yurt dışında çalışmak istiyor olabilirsiniz. Peki bunun için gerekli bağlantıları nereden sağlayacağınızı ve bu bağlantılarla nasıl ilerleyeceğinizi biliyor musunuz? Bu konuda bağlantı kurmak ve ilişki ilerletmek adına kendi deneyimlerimi ve gördüklerimi toparladım.

Eğer ek fırsatlar arıyorsanız ya da arayan birileri varsa benim önerilerim şunlar:

 1. Gördüğümüz gibi bu COVID19 süreci herkese ofisten çalışma ezberlerini bozdurdu. Bu sebeple yeni dönemde daha fazla uzaktan çalışma fırsatı olacağını düşünüyorum. Yani yurt dışında çalışmak için belki de o ülkeye gitmek gerekmeyecek.
 2. Sonuçta şirketler en iyi yeteneğe yatırım yapmak isterler ve uzaktan çalışmayı oturtmuş olanlar da bu yeteneği 15 bin km ötede de bulur. Çalışma izni vs. de ona göre hallolur. Yeter ki o yetenek siz olun.
 3. Tabii bu yeteneği bulması için şirketin sizden haberi olması lazım. Nasıl haberi olacak? Tabii ki sizin sayenizde. Bağlantı kurmak ve online çevre edinmek zaten önemliydi ama #covid19 sonrası ÇOK daha kıymetli hale gelecek. Bu sebeple ilk yapmanız gereken bağlantı kurmak.
 4. Bağlantı kurmak sadece eklemekle veya takiple olmaz. İstediğimiz şirket ve çalışanlarını bulup şu sorulara cevap verelim: Kimsiniz? O kişiyi niye eklediniz? Sizi neden kabul etsin? O kişinin network’üne ne değer katıyorsunuz?
 5. Bu ve benzeri sorulara cevap verdikten sonra işe koyuluyoruz. Kendimizi tanıtıp o kişiye nasıl bir değer sağlayabileceğimizi, ne yaptığımızı ve yapmak istediğimizi iletiyoruz. Gelen mesaja göre de muhabbete devam ediyoruz.
 6. Bu aşamada yeni bağlantılarımızla ortak nokta bularak ilişkiyi daha da ilerletmemiz gerekiyor. Yeni ekleştiğiniz birini tanımadan ona güvenmek istemezsiniz herhalde. Bu da aynısı ve bu sebeple “bağlantıyı” güçlendiriyoruz.
 7. Yaptığı paylaşımlara görüşlerimizi yazıyoruz ve değer katmaya devam ediyoruz. Paylaşımın altına “wow, super, awesome, congrats” yazmak kimseye fayda sağlamaz. Siz ne düşünüyorsunuz o paylaşımla ilgili? Onu yazıyoruz.
 8. Eğer cevap vermeye değer bir şey yazdıysanız muhtemelen cevap gelecektir. Bundan sonra önceki aşamalara devam edip kendimizi daha da görünür kılıyoruz ve neci olduğumuzu gösteriyoruz.
 9. Bu sırada tabii ki şirketteki açık pozisyonlara, sizin deneyiminizle ilgili bir fırsat olup olmadığına bakmaya devam ediyoruz. Uzaktan çalışma imkanı varsa anında yapıştırıyoruz ve bağlantımızdan bilgi istiyoruz.
 10. Çoğu şirket referans olduğu insan işe alınırsa o kişiye ekstra para veriyor. Bu sebeple sizi tanıyorsa referans olup olmayacağını soruyoruz ve uygun bir adaysak görüşmelere başlıyoruz.
 11. Çalışma izni çoğu zaman başvuru sırasında sorulduğu için onunla ilgili bilgiyi zaten bilecekler. Sponsor olan ya da uzaktan çalışmaya müsaade eden bir yerse sorun yok. Sponsor olmuyorsa zaten sizi muhtemelen görüşmeye dahi çağırmayacaklar.
 12. Sponsorluk zaten en büyük dert ama bağlantı kurmak da en az sponsor bulmak kadar kıymetli. Çoğu şirket tam zamandansa bazı projelerde freelance insanlarla çalışıyor. Şansımızı bu tarafta denemek için bağlantıyı güçlendirmeye devam.
 13. Önemli olan karşıyı sıkmadan kendimizi göz önünde tutmak ve ağımızı bu şekilde genişletmek. İlkinde çalışma izni sorun olsa bile sonrakilerde çözülmeyeceğini denemeden bilemezsiniz. O sebeple ne kadar geniş çevre olursa o kadar iyi.
 14. Öncelik ağımızı genişletmek ve farklı fırsatları takip etmek olursa gerisi bir şekilde geliyor zaten. Ben bu sayede hem Türkiye’de hem yurt dışında çok kıymetli insanlarla çok yakın arkadaşlıklar kurma ve çalışma şansına sahip oldum. Bol şans.

Yeni Yazılar E-mailinize Gelsin Mi?

Bloga yeni yazı yazdığımda e-mail yoluyla haberdar olmak isterseniz, lütfen aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi girin. Spam yapmayacağıma söz veriyorum.  

Muhabbete Katılın, Görüşünüzü Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.